کد خبر: ۴۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۹۸۹
سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران را به دولت ارائه نموده است.

بررسی پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران توسط سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۰۶۴۰۵/ت ۴۹۴۵۸ هـ مورخ ۱۶ آبان ۱۳۹۴به دولت ارائه شده که در حال بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت است.

طبق ماده (۳۲) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران- مصوب ۱۳۹۱- بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است نسبت به ایجاد صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اقدام نموده و اساسنامه آن را تدوین و به تصویب هیئت وزیران برساند.

گفتنی است، اساسنامه صندوق یادشده طی تصویب نامه شماره ۱۰۶۴۰۵/ت ۴۹۴۵۸ هـ مورخ ۱۶ آبان ۱۳۹۴تصویب و ابلاغ شده و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد اصلاح آن را داده است.

طبق ماده (۱) اساسنامه یادشده، صندوق به منظور ایجاد، توسعه و تقویت اشتغال و کارآفرینی و حمایت زا فرصت های شغلی ایثارگران شامل خانواده شاهد (پدر، مادر، همسر و فرزند)، جانبازان و آزادگان و همسر و فرزندان آنان تشکیل و بر اساس مفاد اساسنامه فعالیت می‌نماید.

بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام نموده است از آنجا که بر اساس تبصره ماده (۲۹) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، خواهر و برادر شهدا در اولویت بعدی برای استفاده از خدمات موضوع فصل اشتغال و کارآفرینی از جمله ماده ۳۲ می باشند، لیکن در ماده (۱) اساسنامه مصوب به عنوان مشمولین پیش بینی نشده اند، لذا موجب اعتراض ایشان برای استفاده از تسهیلات صندوق شده است.

همچنین مطابق ماده (۱) اساسنامه یادشده، صندوق دارای شخصیت حقوقی، مالی و اداری مستقل می باشد و برای اجرای فعالیت های خود لزوماً اقدام به تجهیز ملزومات سازمانی از جمله خرید اقلام منقول و غیر منقول می نماید، لذا ضرورت دارد در خصوص اموال منقول و غیر منقول صندوق در صورت انحلال و اتمام فعالیت های آن حکم لازم پیش بینی شود.

این پیشنهاد در حال حاضر در حال بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون