کد خبر: ۴۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
شماره لایحه : ۵۶۲۲۰/۱۴۵۰۶۵
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی لایحه الحاق یک تبصره به ماده (۶) قانون مبارزه با پولشویی را به مجلس شورای اسلامی ارسال نمود.

ارسال لایحه الحاق یک تبصره به ماده (6) قانون مبارزه با پولشویی به مجلس شورای اسلامی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در اجرای دقیق قوانین و مقررات ناظر به پیشگیری و مقابله با پولشویی، بی‌تردید نظارت بر عملکرد اشخاص مشمول قانون مبارزه با پولشویی، نقش مؤثری ایفا می‌کند. به همین جهت در راستای رفع ابهامات مربوط به نظارت بر عملکرد اشخاص مشمول در قانون مبارزه با پولشویی و اصلاحات بعدی آن، لایحه الحاق یک تبصره به ماده (6) قانون مبارزه با پولشویی جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

بر اساس ماده واحده پیشنهادی یک تبصره به ماده (6) قانون مبارزه با پولشویی- مصوب 1386 و اصلاحات بعدی آن الحاق می‌شود.

این تبصره نهادها و دستگاه‌های اجرایی (موضوع مواد (5) و (6)) مانند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی، کانون وکلای دادگستری، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام مهندسی، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه که مطابق قوانین و مقررات بر عملکرد اشخاص مشمول نظارت می‌کنند، مکلفند علاوه بر انجام تکالیف اجرایی مقرر در این قانون، قانون تأمین مالی تروریسم و مقررات مربوط به آن، تکلیف نظارتی خود را نسبت به عملکرد این اشخاص در چهارچوب قوانین و مقررات مذکور به نحو مؤثر معمول دارند.

همچنین نهادها و دستگاه‌های یادشده موظفند در صورت شناسایی تخلف یا جرم، حسب مورد نسبت به برخورد یا اعلام آن به مراجع قضایی و غیرقضایی صالح اقدام نمایند.

این لایحه به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه 30 دی ماه 1397 هیئت وزیران با قید دو فوریت به تصویب رسید و برای طی تشریفات قانونی به به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون