کد خبر: ۴۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
شماره مصوبه : ۵۶۰۳۶/۱۳۹۱۸۸
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی با تمدید دوره‌های مندرج در آیین‌نامه، موضوع بند (۱) تصویب نامه شماره ۱۶۹۴۷۵/ت ۵۵۱۶۴ هـ مورخ ۲۸ /۱۲ /۱۳۹۶ و در تبصره (۳) الحاقی ماده یادشده موضوع بند (۲) تصویب‌نامه مذکور موافقت نمود.

به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس آیین ­نامه اجرایی ماده (۲۰) قانون مزبور، مانده بدهی ارزی بدهکاران بخش غیردولتی به حساب ذخیره ارزی در تاریخ ۳ /۷ /۱۳۹۱ با نرخ هر دلار ۲۶۰ ر. ۱۲ ریال تبدیل به ریال می ­شود و از تاریخ مزبور تا زمان تسویه، مانده بدهی ارزی تبدیل شده به ریال مشمول سود به نرخ ۱۵% می­ گردد، به طوری که بهای تمام شده هر دلار برای بازپرداخت بدهی توسط بدهکار حدوداً ۲۳ هزار ریال می­باشد. شایان ذکر است که مدت استفاده از مزایای آیین­ نامه اجرایی مزبور طی چندین مرحله تمدید و در آخرین مورد نیز تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تمدید شده است. لیکن تعداد کثیری از بدهکاران حساب مزبور تاکنون از ظرفیت آیین­ نامه اجرایی مزبور برای تعیین تکلیف بدهی استفاده ننموده ­اند و انتظار تمدید مجدد آن را دارند.

بر این اساس در راستای حمایت از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی که طرح تولیدی خود را اجرا نموده لیکن به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و به صورت غیرارادی نسبت به بازپرداخت بدهی اقدام ننموده­ اند، کارگروهی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و قوه قضاییه تشکیل و ضمن احصای طرح ­های غیردولتی از طرح ­های دولتی، واحدهای تولیدی کوچک غیردولتی را از واحدهای تولیدی بزرگ غیردولتی تفکیک و واحدهای تولیدی کوچک فعال را از طریق اصلاح آیین­ نامه اجرایی ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت­ پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مورد حمایت قرار دهند.

از این رو وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از جمع­ بندی اطلاعات فوق با افزایش مهلت تسویه اقساط سررسید شده تا پایان سال ۱۳۹۷ موافقت نمود.

این موضوع در جلسه مورخ ۳ /۱۰ /۱۳۹۷ کمیسیون اقتصاد مطرح و مقرر شد تمدید آیین‌نامه در هیئت وزیران مطرح شود. بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۱۲ /۱۰ /۱۳۹۷ تصویب کرد در ماده (۴) اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و اصلاحات بعدی آن موضوع بند (۱) تصویب‌نامه شماره ۱۶۹۴۷۵/ت ۵۵۱۶۴ هـ مورخ ۲۸ /۱۲ /۱۳۹۶ عبارت "تا پایان شهریور سال ۱۳۹۷" به عبارت "تا پایان خرداد سال ۱۳۹۸" و در تبصره (۳) الحاقی ماده یادشده موضوع بند (۲) تصویب‌نامه مذکور، عبارت "۳۱ /۳ /۱۳۹۷" به عبارت "۲۹ /۱۲ /۱۳۹۷" اصلاح شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون