کد خبر: ۴۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۶۰۶۸
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
در راستای حمایت و تشویق صادرات محصولات چرمی، مدیریت فاضلاب صنعتی و سرمایه گذاری برای بهسازی عوارض زیست محیطی مربوط به آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد نموده است بند (ت) در قالب جزء (ت) ماده (۸) آیین نامه اجرایی ماده (۳۷) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اضافه و آیین نامه مذکور اصلاح گردد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» صنعت چرم از جمله صنایع مهم و کلیدی و در عین حال یکی از آلاینده ­ترین صنایع تولیدی به شمار می رود که رعایت ملاحظات زیست محیطی مربوط به استقرار و فعالیت آن ها نیازمند صرف هزینه و مدیریت تأمین آب و آلاینده­ های خروجی به ویژه در بخش فاضلاب صنعتی است.

فاضلاب ­های ناشی از فعالیت­ های چرم­ سازی به دلیل دخالت فلزات سنگین و اسیدها و همچنین بافت ­های حیوانی مملو از مواد آلی بسیار آلاینده بوده و ایجاد و تجهیز سیستم­ های تصفیه فاضلاب مربوط به آن­ ها بسیار پرهزینه و پیچیده است.

صاحبان صنایع مزبور و واحدهای صنعتی فعال در زمینه تولید محصولات چرمی در کشور به دلیل هزینه­ های سرسام آور مدیریت و کنترل آلاینده­ های زیست محیطی این صنایع، همواره بر لزوم حمایت دولت از فعالیت های صادراتی ایشان و کاهش هزینه­ های تولید در راستای صادرات به خصوص در زمینه تصفیه فاضلاب­ های صنعتی تأکید داشته ­اند.

از طرفی سالانه تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعت چرم مستقر در شهرک­ های مربوطه به دلیل عدم امکان مدیریت فاضلاب واحد خود، به عنوان واحد آلاینده شناسایی می ­شوند که متعاقباً ملزم به پرداخت ۱ درصد از فروش خود به عنوان آلایندگی وفق تبصره ذیل ماده (۳۸) قانون مالیات بر ارزش افزوده شده که هزینه های تولید را تحت تأثیر قرار می­دهد.

مطابق ماده (۳۷) قانون رفع موانع تولید رقابت ­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور -مصوب ۱۳۹۴- دولت مجاز است در راستای فرآوری مواد خام و تبدیل کالای بار ارزش افزوده پایین داخلی و وارداتی به کالای با ارزش­ افزوده بالا، از انواع مشوق­ های لازم استفاده کند که متعاقب آن «عوارض صادراتی پوست خام، سالامبور، وات بلو و پیه صنعتی» طی نامه مورخ ۲۱ /۰۲ /۱۳۹۷ سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

همچنین به موجب ماده (۶) آیین ­نامه اجرایی ماده (۳۷) قانون فوق، موضوع مصوبه شماره ۱۰۷۰۳۸/ت ۵۲۵۳۲ هـ مورخ ۱۷ /۰۸ /۱۳۹۴ هیئت وزیران، گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است عوارض صادراتی را پس از وصول به حساب درآمدی مربوط به نام خزانه داری کل کشور، نزد بانک مرکزی واریز نماید و به موجب ماده (۷) آیین­نامه مذکور، صدرصد عوارض صادراتی واریزی برای تشویق صادرات کالای با ارزش ­افزوده بالا در اختیار دستگاه اجرایی ذی­ربط قرار گیرد.

لذا به منظور کاهش هزینه ­های تولید در راستای حمایت و تشویق صادرات محصولات چرمی و مدیریت فاضلاب صنعتی این رسته تولیدی مستقر در شهرک­ های صنعتی چرمشهر در سراسر کشور و سرمایه­ گذاری برای بهسازی عوارض زیست­ محیطی مربوط به چرم، وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت پیشنهاد نموده است بند (ت) در قالب جزء (ت) ماده (۸) آیین ­نامه اجرایی ماده (۳۷) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اضافه و آیین ­نامه مذکور به شرح ذیل اضافه و اصلاح گردد.

 

«بند (ت) - تقبل بخش یا تمام هزینه های مربوط به ایجاد و تکمیل تأسیسات تصفیه فاضلاب در شهرک های تخصص چرم دارای واحدهای صنعتی صادراتی به منظور کاهش هزینه های تولید چرم سازی در شهرک ها و نواحی صنعتی مربوطه کشور»

 

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون