کد خبر: 451
تاریخ انتشار: سه شنبه 29 تير 1395 - 18:22
معاون امور مجلس رئیس جمهور
حسینعلی امیری

 

زندگی‌نامه

حسینعلی امیری متولد بهمن سال 1345 سنقر کلیایی از توابع استان کرمانشاه است، وی متاهل و دارای سه فرزند است و با زبان‌های کردی، ترکی، عربی و انگلیسی آشنایی دارد.

امیری تا پایان دوره متوسطه در شهرستان محل تولد خود تحصیل کرده و مقطع لیسانس را در دانشکده علوم قضایی قوه قضاییه و فوق لیسانس را در شیراز و در مقطع دکتری تخصصی در رشته حقوق عمومی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران تحصیل کرده است. نامبرده در نوجوانی و جوانی جزو رزمندگان دفاع مقدس بوده و چندین سال از عمر خود را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در جنگ تحمیلی سپری کرده است.

وی سابقه ریاست شعبه تعزیرات حکومتی و مدیر کل تعزیرات حکومتی و مسئولیت هسته گزینش قوه قضاییه در استان‌ها را نیز دارد. وی همچنین عضویت هیئت علمی اختیار قضات و سر دفتران اسناد رسمی ازدواج و طلاق را در کارنامه خود دارد.

امیری از جمله قضاتی است که تقریباً همه مناصب قضایی را از جمله دادیاری تحقیق، دادیاری اظهار نظر، دادیاری ناظر زندان، دادیاری سرپرستی، معاونت دادستان، جانشینی دادستان، دادستان عمومی، دادستانی انقلاب، رییس دادگاه عمومی، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان، رییس شعبه دادگاه تجدید نظر استان، رییس کل دادگستری در چند استان و مستشار دیوانعالی کشور و معاونت رییس قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را تجربه کرده است.

 

سوابق تحصیلی

 

  • دکتری تخصصی حقوق عمومی از دانشگاه آزاد اسلامی- واحد علوم و تحقیقات تهران
  • کارشناسی ارشد حقوق از دانشگاه شیراز
  • کارشناسی حقوق از دانشکده علوم قضایی قوه قضاییه

 

 

سوابق اجرایی

 

  • 1395 تاکنون- معاون رئیس جمهور در امور مجلس
  • 1392- قائم مقام وزیر کشور
  • 1392- مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • 1392- مستثشار دیوانعالی کشور
  • 1386 تا 1392- عضو حقوق دان شورای نگهبان قانون اساسی
  • 1383- معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در حکمی ، دکتر حسین علی امیری را به عنوان معاون امور مجلس رییس جمهور منصوب کرد.

 

 متن حکم رییس جمهوری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر حسین علی امیری

 به استناد اصل یکصد و بیست و چهارم قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و تجربیات جناب‌عالی به موجب این حکم به عنوان «معاون امور مجلس رییس جمهور» منصوب می‌شوید.

امیدوارم با همکاری حوزه امور مجلس دستگاه‌های اجرایی در جهت ارتقای سطح تعامل دولت با مجلس شورای اسلامی موفق باشید.

توفیق شما را در خدمت به نظام اسلامی و ملت شریف ایران با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند بزرگ مسألت می‌نمایم.

 حسن روحانی

 
 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف