کد خبر: ۴۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۶۱۳۴
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهر‌ها طی پیشنهادی، درخواست بررسی تعیین تکلیف نحوه ادامه فعالیت این کمیسیون به صورت دائمی یا موقت را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب تبصره ماده (۶) آیین ­نامه داخلی هیئت دولت، در موارد ضروری و یا اموری که مربوط به چند کمیسیون باشد با تصویب هیئت دولت، کمیسیون خاص تشکیل خواهد شد و اعضای کمیسیون خاص را هیئت دولت تعیین می­ کند.

طبق تصویب ­نامه شماره ۱۸۱۵۴۷/ت ۵۰۲۶۹ هـ مورخ ۶ /۱۲ /۱۳۹۲ و اصلاحات بعدی آن، برای بررسی و هماهنگی مسائل و مشکلات کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها، کمیسیون­­ خاصی مرکب از تعدادی از اعضای هیئت دولت و با حضور استاندار تهران، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رئیس شورای عالی استان­ ها تشکیل و هدف و مأموریت، راهبردها و شرح وظایف آن به موجب تصویب­ نامه شماره ۴۹۳۱۸/ت ۵۰۲۶۹ هـ مورخ ۴ /۵ /۱۳۹۳ تعیین شده است.

با توجه به اینکه در مواد (۶) و (۷) آیین­ نامه داخلی هیئت دولت به لحاظ استمرار فعالیت، دو نوع کمیسیون (شامل دائمی و خاص) پیش ­­بینی شده است، به نظر می­ رسد کمیسیون خاص، واجد جنبه موقت و مدت­ دار است. با این وجود، در هدف و مأموریت، راهبردها و شرح وظایف کمیسیون خاص کلانشهرها، به امور "دائمی" مانند سیاست گذاری، نظارت، به‌روزرسانی اسناد مربوط، هماهنگی و ارزیابی امور پرداخته شده است که با ماهیت موقت بودن کمیسیون خاص، منطبق نیست. با توجه به گذشت پنج سال از آغاز فعالیت کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها و ارائه پیشنهادهای متعدد برای افزوده شدن به ترکیب این کمیسیون، تعیین تکلیف نحوه ادامه فعالیت آن ضروری به نظر می­ رسد.

از جمله مهم‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون یادشده، تدوین اسناد آسیب‌شناسی کلانشهرها در حوزه‌های مختلف از جمله آتش‌نشانی و امور ایمنی، پسماند، فضای سبز، حمل و نقل و ترافیک، اجتماعی - فرهنگی، مدیریت بحران و مدیریت میادین میوه و محصولات کشاورزی بوده است که در قالب مصوبات شامل احکام دارای زمان‌بندی، مسئول، همکاران و ناظر مشخص، به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

 علاوه بر تدوین اسناد مذکور که در قالب مطالعاتی هدفمند در حوزه مباحث مدیریت شهری به منزله بنیانی برای مطالعات بعدی انجام و در سامانه سوابق دفتر هیئت دولت ثبت شده است مصوبات هیئت وزیران در خصوص آن ها نیز با روشی نوین از طریق تشکیل جلسات کارشناسی و بررسی نحوه اجرا پیگیری شده است. همچنین علاوه بر لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری­ ها و دهیاری­ ها که اخیراً بعد از طی فرایند بررسی چهار ساله و دو بار طرح در هیئت وزیران به تصویب رسید مصوبات متعددی در زمینه رفع مشکلات جاری مدیریت شهری پس از برگزاری جلسات متعدد و بررسی‌های کارشناسی زمان‌بر در کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها به سامان رسیده است.

مدیریت شهری به منزله یک مبحث میان­ رشته ­ای گسترده با پیچیدگی­ های خاص، هم به صورت مجزا حسب مورد در کمیسیون‌های عادی و هم به صورت متمرکز در یک کمیسیون خاص قابل رسیدگی است و در صورتی که رویکرد هیئت وزیران، مبتنی بر استمرار فعالیت کمیسیون خاص یادشده باشد، تغییر نوع آن به کمیسیون دائمی، قابل بررسی خواهد بود.

 در حال حاضر کلیه فعالیت‌های مربوط به دبیرخانه این کمیسیون (اعم از کارشناسی و اجرایی) که به بخشی از آن اشاره شد، بدون افزودن هیچ‌گونه بار مالی یا تشکیلاتی به دولت، توسط دبیرخانه کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط­زیست با برگزاری قریب به (۲۷۰) جلسه کمیته تخصصی، کمیته فرعی و کمیسیون اصلی با حدود (۲۱) هزار نفر- ساعت کار کارشناسی صورت گرفته است.

در صورتی که تدبیر دولت بر ادامه فعالیت کمیسیون یادشده قرار داشته باشد، به نظر می‌رسد تداوم رویه فعلی امکان‌پذیر نخواهد بود و باید برای تشکیل دبیرخانه مستقل آن که برابر آمار ارائه ­شده، حجم فعالیتی بیشتر از برخی کمیسیون­ های عادی دولت دارد، راهکار جدیدی اتخاذ نمود.

لذا در این راستا کمیسیون مورد اشاره طی پیشنهادی، درخواست بررسی تعیین تکلیف نحوه ادامه فعالیت این کمیسیون به صورت دائمی یا موقت را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون