کد خبر: ۴۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> جلسه
جلسه اصلی کمیسیون لوایح با محوریت بررسی یک لایحه و نیز یک اصلاحیه قانون به ریاست علیرضا آوایی شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه که به ریاست وزیر دادگستری و با حضور معاون امور مجلس رئیس جمهور، معاون حقوقی رئیس جمهور و نمایندگان دیگر دستگاه های اجرایی مربوطه برگزار شد لایحه پیشنهادی معاونت حقوقی رئیس جمهور و اصلاحیه قانون ارتقای نظام سلامت اداری؛ ‌پیشنهادی از سوی وزارت دادگستری مورد بررسی قرار گرفت.

بیان مختصری از پیشینه موضوعات مطروحه و شرحی موجز از روند بررسی آن ها در نشست فوق در ادامه تقدیم حضور می گردد. 

 

لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی

معاونت حقوقی رئیس جمهور، لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی را که با همکاری اساتید برجسته و اعضای شورای علمی آن معاونت و با انجام مطالعات تطبیقی و تجربیات سایر کشورها تدوین شده است با اهدافی چون حمایت از حقوق بشر و شهروندی و  ارتقای احترام و نظارت بر رعایت آن و ... جهت طرح و بررسی و سیر مراحل تقنینی به هیئت دولت تقدیم نمود.

در ادامه روند بررسی لایحه فوق، برخی دیگر از مواد باقیمانده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی در ساختار و محتوای برخی مواد و افزودن تبصره های جدید در ذیل آن ها تصویب شدند.

 

اصلاحیه قانون ارتقای نظام سلامت اداری و مقابله با فساد

قانون ارتقای نظام سلامت اداری و مقابله با فساد پس از تصویب در هفتم آبان ماه سال ۱۳۹۰ برای سه سال به صورت آزمایشی به اجرا درآمد. با انقضای مهلت یادشده، قانون موصوف برای مدت ۵ /۳ سال دیگر تمدید گردید.

طی مدت مورد اشاره، قانون مذکور در اجرا عملاً با مشکلاتی مواجه گردید و اهداف اولیه آن محقق نشد لذا به موجب مصوبه سوم مرداد ماه سال ۱۳۹۳ هیئت وزیران، وزارت دادگستری موظف گردید با همکاری دستگاه ‏های نظارتی و ذی‏ ربط نسبت به بازنگری و اصلاح قانون یادشده اقدام نماید.

لذا در این راستا وزارت دادگستری از مهر ماه سال ۱۳۹۴ پس از مکاتبه با بیش از ۵۰ دستگاه اجرایی و قضایی و اخذ دیدگاه ‏ها و نظرات آنها، با توجه به زمانبر بودن فرآیند بررسی موضوع در دولت و مجلس و نزدیک‏تر شدن به پایان دوره تمدید قانون، متن پیش ‏نویس اصلاحیه قانون مورد اشاره را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نمود.

در ادامه روند بررسی اصلاحیه قانون فوق الذکر، موادی دیگر با اصلاحاتی مورد تصویب قرار گرفت و ادامه روند بررسی به نشست بعدی موکول شد.

 

گفتنی است جلسه اصلی کمیسیون لوایح به ریاست علیرضا آوایی وزیر دادگستری و با حضور حسینعلی امیری معاونت امور مجلس رییس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور و نمایندگان وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امورخارجه، علوم، ‌تحقیقات و فناوری اطلاعات، ‌دادگستری، کشور،‌ شهرداری تهران، معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری،‌ شورای عالی استان ها و‌ سازمان تعزیرات حکومتی شنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۷ در محل دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

 

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: