کد خبر: ۴۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> جلسه
جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست محمد اسلامی یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»در این  جلسه که به ریاست وزیر راه و شهرسازی و با حضور وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت، ریاست سازمان انرژی اتمی و دیگر نمایندگان دستگاه های اجرایی برگزار شد،‌ پیشنهاداتی از سوی وزارت خانه های کشور،‌ راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

بیان مختصری از پیشینه موضوعات مطروحه و شرحی موجز از روند بررسی آن ها در نشست فوق در ادامه تقدیم حضور می گردد. 

 

تعیین تکلیف خودروهای دوگانه سوز شده توسط مراکز وزارت نفت یا کارگاه های غیر مجاز

مراکز معاینه فنی به دلیل عدم امکان اخذ استعلام از پلیس راهور ناجا قادر به پذیرش آن دسته از خودروهای دوگانه سوز که از سوی کارگاه های وزارت نفت و یا مراکز غیرمجاز دوگانه سوز شده و در کارت مشخصات آن ها نوع سوخت "بنزین" قید شده است در سامانه نیستند.

لذا با توجه به ریسک بالای این خودروها وزارت کشور پیشنهاد نمود تا خودروهای مذکور توسط آزمایشگاه‌های هیدرواستاتیک مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران بررسی و در صورت نیاز در کارگاه های مجاز وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتصالات و مخازن CNG آن ها تعویض گردد تا جهت اصلاح مشخصات خودرو به راهور ناجا مراجعه و نوع سوخت آن ها در کارت خودرو به "دوگانه سوز" تغییر یابد.

در ادامه روند بررسی پیشنهاد فوق،‌ ضمن موافقت اعضای جلسه با تصویب کلیات آن، مقرر شد جهت رفع ابهامات موجود درخصوص تفویض اختیار دستگاه های متولی این امر و نیز تعریف و مشخص نمودن وظایف آن ها و پیشگیری از وقوع مشکلات احتمالی،‌ جلسه تخصصی کمیسیون مذکور با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوطه در راستای رفع ابهامات مذکور برگزار و در صورت جلب تفاهم همگانی و رفع نکات فوق، جهت بررسی و تصویب نهایی به جلسه هیئت وزیران ارجاع شود.

 

تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع تشخیص اراضی زراعی و باغ ها 

بر اساس تبصره ۲ (اصلاحی) ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی و باغ‌ها - مصوب ۱۳۸۵- مرجع تشخیص اراضی زراعی و باغ ها وزارت جهاد کشاورزی است و مراجع قضایی و اداری، نظر سازمان جهاد کشاورزی ذی ربط را در این زمینه استعلام می نمایند و مراجع اداری موظف به رعایت نظر سازمان مورد اشاره خواهند بود.

از طرفی براساس ماده (۶) آیین نامه اجرایی قانون مذکور، وزارت فوق موظف است ضوابط تشخیص اراضی زراعی و باغ ها در خارج از محدوده شهرها، شهرک ها و طرح هادی روستاها را ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، تهیه و پس از تصویب جهت اجرا به سازمان های زیر مجموعه خود ابلاغ نماید.

لذا با توجه به تغییرات محیطی، اقلیمی و گذشت قریب ۱۰ سال و ضرورت اصلاح دستورالعمل مذکور و نیز از آنجاییکه فرآیند ماده (۶) فوق الذکر، ضمن مغایرت با تبصره (۲) اصلاحی ماده (۱) قانون مربوطه، موجب طولانی شدن روند اصلاح ضوابط تشخیص اراضی و باغی خواهد شد وزارت جهاد کشاورزی متن اصلاحی ماده مذکور را به منظور تطبیق با قانون و تسریع در روند اصلاح ضوابط تشخیص و طرح در جلسه هیئت دولت ارائه نمود.

متن اصلاحی ماده مذکور در جلسات متعدد کارشناسی کمیسیون صنعت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت‌ متن نهایی شده در کمیته فرعی به تصویب رسید.

 

آیین نامه قابلیت پرواز هواپیماها، کارخانه‌ها و تعمیرگاه‌های مربوط به هواپیمایی

وزارت راه، مسکن و شهرسازی به استناد ماده (۲۲) قانون هواپیمایی کشوری، آیین نامه قابلیت پرواز هواپیماها، کارخانه‌ها و تعمیرگاه‌های مربوط به هواپیمایی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نمود.

پیشنهاد فوق در جلسه اصلی کمیسیون صنعت بررسی و ‌با نظر وزیر راه و شهرسازی مقرر شد آیین نامه اجرایی یاد شده پس از طرح و تصویب در شورای عالی هواپیمایی کشوری و کسب نظر مشورتی از سازمان ملی استاندارد ایران ارائه شود.

گفتنی است جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست به ریاست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت، علی اکبر صالحی ریاست سازمان انرژی اتمی و نمایندگان وزارتخانه های صنعت،‌ معدن و تجارت، راه و شهرسازی، کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت حقوقی رئیس جمهور، سازمان های ملی استاندارد، برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷ در محل دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: