کد خبر: ۴۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۶۰۶۶
پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای رفع انحصار و ایجاد دسترسی برابر اپراتور‌ها در استفاده از شبکه‌های مذکور در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت بررسی می‌شود.

پیشنهاد وزارت ارتباطات برای ساماندهی شبکه دسترسی ثابت ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در هنگام بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور در راستای رفع انحصار و ایجاد دسترسی برابر اپراتورها در استفاده از شبکه‌های مذکور متنی به شرح زیر توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت درج در لایحه بودجه ارائه شد:

"موضوع سرمایه‌گذاری، مالکیت و مدیریت بر زیر ساخت شبکه دسترسی ثابت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و زیر ساخت‌های دارای قابلیت استفاده مشترک برای اپراتورها از قبیل کانال‌ها، حوضچه‌ها، داکت‌ها، دکل‌ها جزء مصادیق انحصار می‌باشند. دولت مکلف است به منظور ایجاد دسترسی برابر، نسبت به انتزاع آن در شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای فعال اقدام و در قالب شرکت مستقل غیر دولتی به نحوی ساماندهی نماید که امکان ایجاد انحصاری برای اپراتور یا اپراتورها در استفاده از شبکه‌های مذکور نباشد. جزئیات و مصادیق موارد فوق و ترکیب و میزان و ویژگی سهم دولت (سهام کنترلی)، اپراتورها و سایر بخش‌های غیر دولتی در شرکت مذکور و تعیین تکلیف تمامی امور مرتبط مندرج در این بند، جهت انتقال از بخش غیر دولتی یا سازماندهی جدید، به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تصویب هیئت‌وزیران خواهد رسید. منابع مورد نیاز جهت سرمایه‌گذاری بخش دولتی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و منابع داخلی شرکت‌های تابعه آن با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تأمین می‌شود."

گفتنی است، این موضوع در جلسه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ هیئت وزیران مطرح و جهت بررسی به کمیسیون اقتصاد ارجاع شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون