کد خبر: 4442
تاریخ انتشار: سه شنبه 7 اسفند 1397 - 10:28
نوع مصوبه: تصویب نامه
تاریخ ابلاغ: 1397/12/02
شماره مصوبه: 55628.160747
هیئت وزیران به پیشنهاد شورای عالی بورس و اوراق بهادار و به استناد ماده (۲۹) الحاقی قانون اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری - صنعتی را تصویب نمود.

تصویب آیین نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ به پیشنهاد شورای عالی بورس و اوراق بهادار و به استناد ماده (۲۹) الحاقی قانون اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران - مصوب ۱۳۸۸ – و به منظور افزایش سرمایه گذاران خارجی، آیین نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

براساس این ماده، تأسیس و فعالیت بورس ها با سرمایه داخلی و خارجی در مناطق آزاد براساس مقررات مجاز و تابع آئین نامه ای است که ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون با پیشنهاد شورای عالی بورس و اوراق بهادار به تصویب هیئت وزیران می رسد.

در این راستا در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ کارگروه مشترکی بین سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای تدوین آیین نامه فوق تشکیل گردید و پس از برگزاری جلسات مشترک و تدوین آیین نامه مذکور، موضوع در جلسه مورخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ شورای عالی بورس مطرح و پس از ارجاع مجدد به کمیسیون تخصصی نهایتاً در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۷ نهایی گردید.

گفتنی است، این آیین نامه صرفا قالب تشکیل بورس را طراحی کرده است و در قالب آن،‌ مجوز بورس صادر می شود و اغلب تصمیمات مدیریتی آن در شورای عالی بورس اتخاذ می گردد.

لازم به ذکر است، بورس مناطق آزاد،‌ بورسی بین المللی است که سرمایه بورس ارزی است و معامله آن هم به صورت ارزی صورت می گیرد و همچنین حسابرسی آن توسط مؤسسات داخلی و بین المللی مورد تأیید صورت می پذیرد به همین جهت،‌ این آیین نامه صرفا قالب تشکیل بورس را طراحی کرده است و مجوزی برای تشکیل بورس نیست.

 

downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف