کد خبر: ۴۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
شماره مصوبه : ۵۵۹۶۳/۱۲۹۳۲۳
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت کشور، تبصره (۱) اصلاحی بند (۸) ماده (۱۴) آیین‌نامه مدیریت ایمنی حمل‌ونقل و سوانح رانندگی درخصوص ترکیب کمیسیون‌های اجرایی آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی در استان‌ها را اصلاح کرد.

اصلاح تصویب نامه موضوع اصلاح ترکیب کمیسیون‌های اجرایی آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی در استان‌ها

به گزارش« پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس بند (۸) ماده (۱۴) آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی - مصوب ۱۳۸۸- یکی از وظایف  دبیرخانه کمیسیون ایمنی راه ­های وزارت راه و ترابری در راستای هماهنگی ها و اقدامات مدیریتی، راه اندازی کمیسیون های اجرایی آیین نامه در استان‌ها با هدف ایجاد ضمانت اجرایی لازم برای تحقق اهداف آیین نامه در استان ها می باشد.

به موجب تبصره (۱) بند مذکور، ترکیب کمیسیون های اجرایی آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی در استان‌ها مشخص گردید و معاون عمرانی استاندار به عنوان رییس کمیسیون تعیین شده بود.

هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی راجع به مصوبه نشست (۹۴) کمیسیون ایمنی راه‌های کشور درتاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ مبنی بر تغییر ریاست کمیسیون ایمنی راه‌های استان‌ها از معاون امور عمرانی استانداری به استانداران موافقت نمود و مراتب طبق تصویب نامه شماره ۶۴۰۲۱/ت ۵۵۳۷۳ هـ مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ابلاغ شد.

وزارت کشور با اعلام اینکه در تصویب نامه فوق برای استاندار به عنوان رییس کمیسیون مزبور جانشین تعیین نشده است و نظر به مشغله های استانداران و احتمال برگزاری نشدن مستمر و منظم  و یا به تعویق افتادن جلسات ماهیانه در چنین سطحی با حضور ایشان در طول سال و پیگیری های مکرر استان ها پیشنهاد نمود در غیاب استانداران، معاون هماهنگی امور عمرانی ایشان به عنوان رییس جلسه اقدام به برگزاری جلسات مذکور نماید.

همچنین حسب اعلام وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی علی رغم تصریح تصویب نامه اخیرالذکر هیئت وزیران مبنی بر واگذاری مسئولیت دبیری جلسات بر عهده مدیرکل راه و شهرسازی استان، دبیری جلسات را بر عهده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان محول نموده است. این موضوع علاوه بر مغایرت با مفاد مصوبه  یادشده، بعضاً باعث بروز مشکلاتی در سطح استان ها شده است. در این راستا نیز به موجب پیشنهاد وزارت کشور دبیر کمیسیون از مدیرکل راه و شهرسازی استان به مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تغییر یابد.

وزارت راه و شهرسازی، موافقت خود را با پیشنهاد اخیر وزارت کشور مبنی بر  تغییر دبیر کمیسیون­ های اجرایی آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی در استان‌ها از مدیرکل راه و شهرسازی استان به مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اعلام کرده است.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۲۸ /۹ /۱۳۹۷ تبصره (۱) اصلاحی بند (۸) ماده (۱۴) آیین‌نامه مدیریت ایمنی حمل‌ونقل و سوانح رانندگی، موضوع تصویب‌نامه شماره ۶۴۰۲۱/ت ۵۵۳۷۳ هـ مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ را به شرح زیر اصلاح نمود:

تبصره ۱ - کمیسیون متشکل از استاندار یا معاون هماهنگی امور عمرانی (رییس کمیسیون)، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان (دبیر)، مدیرکل راه و شهرسازی استان، رییس پلیس راه استان، رییس اورژانس استان، مسئول امداد و نجات هلال احمر استان، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و دبیر شورای هماهنگی ترافیک استان است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون