کد خبر: ۴۴۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۲۸۶۸/۱۲۹۳۲۸
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست محصولات و صنایع تبدیلی مربوط به وظایف وزارت خانه‌های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت را تعیین کرد.

تعیین راهکار رفع اختلاف بین وزارت خانه‌های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص صنایع تبدیلی بخش کشاورزی

به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت و مطابق قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی می بایست کلیه امور مربوط به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و انجام اقدامات لازم در صنایع تبدیلی بلافصل با یک مرحله تبدیل در بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود. از آنجایی که در اغلب موارد، امکان تفکیک مراحل تبدیل به دلیل پیوستگی فرآیندهای صنعتی وجود نداشت نسبت به تعیین ۳۵۹ ردیف محصولات اقدام و ابلاغ شد. لذا وزارت جهاد کشاورزی با وجود عدم ارتباط این فعالیت‌ها با مأموریت‌های وزارتخانه خود و اعتراض صنعتگران تقاضا نمود پروانه واحدهای تولیدی (نظیر شیر و فرآورده‌های لبنی و ...) که اغلب ماهیت صنعتی دارند به وزارت مذکور انتقال یابند.

در نهایت نیز این وزارتخانه درخواست نمود انتقال پروانه‌ها صرفاً درصورت درخواست واحدهای تولیدی انجام شود و وزارت جهاد کشاورزی تنها نسبت به صدور مجوزها درخصوص ۳۵۹ قلم توافق شده اقدام نماید. با توجه به دستور بررسی موضوع از طرف رییس جمهور، مراتب طی نامه ای به معاونت حقوقی رییس جمهور ابلاغ شد.

معاونت مذکور در پاسخ اعلام نموده درخصوص موضوع قبلاً جلسات و مکاتبات متعدد با نمایندگان وزارتخانه‌های یادشده برگزار و براساس حکم صریح قانون، حوزه مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی مشخص به هر دو وزارتخانه اعلام شده و تصمیم گیری در چند مورد که واحد ابهام بوده به دولت محول شده است.

با توجه به سابقه بررسی موضوع در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست، این موضوع درکمیسیون مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار گرفت و جهت تصویب به هیئت دولت ارسال شد.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۲۵ /۹ /۱۳۹۷ به استناد اصل (۱۳۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، فهرست محصولات و صنایع تبدیلی مربوط به وظایف وزارت خانه‌های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت را تعیین نمود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون