کد خبر: ۴۳۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۶۰۸۴
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
وزارت راه و شهرسازی خواستار شد:
وزارت راه و شهرسازی، پیشنهاد اصلاح و حذف ردیف (۲۸) بند (ز) آیین نامه اجرایی قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها را سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس تبصره (۱) ذیل بند (د) ماده (۲) آیین نامه اجرایی تبصره (۱) ماده (۱۷) قانون ایمنی راه‌ها و راه آهن، واحد‌های خدماتی رفاهی در قالب مجتمع‌های خدماتی رفاهی و در مکان‌هایی که وزارت راه و شهرسازی درچارچوب قانون اجاره واگذاری امتیاز سرقفلی و ... تعیین نموده یا می‌نماید، مستقر و احداث می‌شوند.

براساس تبصره ذیل ماده واحده قانون اجازه واگذاری امتیاز سرقفلی و ... –مصوب ۱۳۷۷- صدور مجوز تأسیس و بهره برداری از پایانه ها، مجتمع های خدماتی رفاهی و هرگونه تأسیسات رفاهی بین راهی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، ساماندهی و تمرکز آن ها در نقاط مناسب شبکه راه های کشور بر عهده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای می باشد.

هدف از تجمیع واحدهای خدماتی در قالب مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، جلوگیری از پراکندگی تأسیسات خدماتی و رفاهی در حاشیه شبکه راه های کشور بوده تا کاربران جاده در طول سفر جهت رفع هریک از نیازهای اساسی به دفعات متعدد نسبت به ورود و خروج به جاده اصلی اقدام ننمایند به عبارت دیگر با تمرکز نمودن خدمات مورد نیاز مسافران و وسائط نقلیه در مکان مناسب از نقطه نظر ایمنی و همچنین ایجاد راه دسترسی (ورودی و خروجی) استاندارد و ایمن از وقوع سوانح جاده ای ممانعت به عمل آید.

باتوجه به اینکه در ردیف (۵) بند (ج) ماده (۱) آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری به مجتمع ها، اردوگاه‌ها و محوطه‌های گردشگری به عنوان تأسیسات گردشگری اشاره شده، ولی در اصلاحیه تصویب نامه فوق الذکر، موضوع بند (ز) اصلاحی ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون اصلاحی قانون حفظ کاربری اراضی باغ‌ها در ردیف (۲۸) عنوان مجتمع های گردشگری عمومی درج گردیده و در ذیل آن در تبصره (۶) نیز مقرر گردیده دستورالعمل تعیین نصاب ها، تعاریف، مکان یابی و درجه بندی فعالیت های ردیف های یاد شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت جهاد کشاورزی تهیه و ابلاغ شود.

بنابراین باتوجه به مراتب فوق و به زعم وزارت راه و شهرسازی، عبارت مجتمع های گردشگری عمومی قید شده در بند (ز) اصلاحی ماده (۱) آیین نامه مورد اشاره، مغایر عناوین و مصادیق ذکر شده می‌باشد و اینکه تأسیسات گردشگری می‌بایست برابر عناوین ذکر شده در بند (ج) ماده (۱) آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل و درجه بندی تأسیسات گردشگری –مصوب ۱۳۹۴- صورت پذیرد.

لذا در این راستا وزارت راه و شهرسازی درخواست اصلاح و حذف ردیف (۲۸) بند (ز) آیین نامه مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون