کد خبر: ۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
شماره مصوبه : ۵۶۰۶۱/۱۲۶۷۵۸
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امورخارجه و در اجرای ماده (۲) آیین‌نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق‌های بین‌المللی به این وزارتخانه مجوز داد تا نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری فنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت امورخارجه طی درخواستی در راستای گسترش توسعه اقتصادی و اجتماعی  و با اشاره به اینکه دولت ژاپن با تحولات چند دهه اخیر، تجدید موافقتنامه‏ های مرتبط با همکاری های توسعه ای و متون یادداشت های متبادله خود با کشورهای مختلف را در دستورکار دارد و همکاری این دولت با دولت جمهوری اسلامی ایران تا به امروز براساس موافقتنامه همکاری های فنی و اقتصادی-مصوب ۱۳۳۷- و از طریق آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) انجام می گرفت، خواستار مذاکره پیرامون موافقتنامه یادشده می باشد.

در اجرای ترتیبات مقرر در ماده (۹) دستورالعمل تنظیم شکلی توافق های حقوقی بین المللی و ماده (۴) آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی‌ وزارت امور خارجه از معاونت حقوقی رییس جمهور درخواست نمود درخصوص متون فارسی و انگلیسی  موافقتنامه همکاری فنی بین دو دولت اعلام نظر نماید.

با توجه به اینکه اکنون معاونت حقوقی رییس جمهور با اعلام تطبیق متون فارسی و انگلیسی موافقتنامه یادشده توسط امور توافق های بین ‏المللی آن معاونت و اعمال موارد اصلاحی در متن فارسی موافقتنامه، صدور مجوز امضای موافقتنامه یادشده را در چارچوب متن پیوست و با رعایت نکاتی از قبیل حذف موارد تکراری و تجدید نظر در مدت اعتبار  یکساله موافقتنامه و لزوم هماهنگی با سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص مسائل مربوط به مالیات در طول مذاکرات بلاایراد دانسته است و در اجرای ماده (۲) آیین نامه فوق و ماده (۷) دستورالعمل مذکور، مراتب را جهت کسب موافقت هیئت وزیران در کلیات آن موافقتنامه و تعیین مقام مجاز برای امضای موقت برای سیر مراحل تصمیم گیری هیئت وزیران ارسال کرده است.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه ۲۱ /۹ /۱۳۹۷ به وزارت امورخارجه مجوز داد تا نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری فنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

 

درخصوص موافقتنامه همکاری فنی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن نکات زیر قابل توجه است:

۱- آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) اَشکال همکاری فنی زیر را  با هزینه خود به اجرا می‌رساند:

الف) آموزش فنی ایرانی‌ها؛ ب) اعزام کارشناسان جایکا به ج.ا.ا (جمهوری اسلامی ایران)؛ پ) اعزام ژاپنی‌های داوطلب ( که ز این پس «داوطلبان ارشد ژاپنی»  نامیده می‌شود) که حائز مهارت‌های فنی متنوع و تجربه فراوان هستند به جمهوری اسلامی ایران؛ ت) اعزام هیئت‌های ژاپنی به جمهوری اسلامی ایران جهت انجام بررسی‌ها در خصوص طرح‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران ث) تأمین ابزار، ماشین‌آلات و مواد لازم برای دولت جمهوری اسلامی ایران ؛ و... ج) ارائه سایر اشکال همکاری‌های فنی به دولت جمهوری اسلامی ایران که به موجب رضایت  متقابل بین دو دولت ممکن است اراده بر آن‌ها قرار گیرد.

۲- تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران به اینکه فنون و دانش مکتسبه از سوی ایرانی‌ها و نیز ابزار، ماشین‌آلات و مواد  مربوط را در جهت اهداف نظامی مورد استفاده قرار ندهد.

۳-چنانچه آژانس جایکا، کارشناسان جایکا، داوطلبان ارشد و هیئت‌های ژاپنی را اعزام کند ، دولت جمهوری اسلامی ایران  باید:

الف- کارشناسان جایکا، داوطلبان ارشد و اعضای هیئت‌های ژاپنی را از مالیات‌ها شامل مالیات بر درآمد، هزینه‌های مالی وضع‌شده بر یا مرتبط با حقوق ماهیانه و سایر حقوقی که از خارج از ایران به آن‌ها تعلق می‌گیرد معاف بدارد؛ همچنین اشخاص مذکور و خانواده‌های آنها  از هزینه‌های کنسولی، مالیات‌ها شامل عوارض گمرکی و هزینه‌های مالی و نیز الزام به کسب مجوز واردات و گواهی شمول تبدیلات ارزی در خصوص واردات موارد زیر معاف می شوند:

(۱) چمدان‌ها؛ (۲) اموال شخصی، اسباب خانه و کالاهای مصرفی؛ و... (۳) یک دستگاه وسیله نقلیه به ازای هر کارشناس جایکا، هر خانواده کارشناس جایکا، به ازای هر داوطلب ارشد ژاپنی  و خانواده‌ آن  که مقرر شده است در جمهوری اسلامی ایران بماند.

ب- کارشناسان جایکا، داوطلبان ارشد و خانواده‌های آن را که وسیله نقلیه‌ای به جمهوری اسلامی ایران وارد نمی‌کنند از مالیات‌ها از‌جمله مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌های مالی در خصوص خرید وسیله نقلیه در ایران به ازای هر کارشناس جایکا، هر خانواده کارشناس جایکا، به ازای هر داوطلب ارشد ژاپنی و خانواده‌ آن معاف بدارد.

ج- به هزینه خود دفتر مناسب و سایر تسهیلات شامل تلفن و  دورنگار که لازمه اجرای وظایف کارشناسان جایکا، داوطلبان ارشد ژاپنی و هیئت‌های ژاپنی است فراهم کند.

د- فراهم کردن شرایط لازم برای تأمین مسکن مناسب و دریافت مراقبت و تسهیلات پزشکی جهت کارشناسان جایکا، داوطلبان ارشد ژاپنی و خانواده‌های آنها.

۴-خط مشی جدید و دارای اولویت بندی کمک کشوری برای ایران (به شرح جداول) که از طریق اجرای توسعه همکاری، نقش آماده‌سازی حضور بیشتر شرکت‌ها و محصولات ژاپنی در ایران را دارد، ضمن تشویق و ترغیب به اجرای منظم برجام، از تلاش‌های اصلاحی ایران جهت یکپارچه شدن با جامعه بین‌المللی حمایت می نماید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون