کد خبر: ۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۵
کد پیشنهاد : ۵۳۰۶۸
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
قرارگرفتن کشور در جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، هدفی است که در چشم‌انداز 20 سالة کشور تا سال 1404 تعیین شده است.

قرارگرفتن کشور در جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، هدفی است که در چشم‌انداز 20 سالة کشور  تا سال 1404 تعیین شده است. یکی از عوامل مهم برای دستیابی به این هدف، توسعه علم و فناوری و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است. در این میان، یکی از حوزه‌های کلیدی و آینده‌ساز که مورد توجه سیاست‌گذاران کشور قرار گرفت، فناوری‌نانو بود؛ به‌طوری که توسعة این فناوری با رویکرد تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم، از همان آغاز با تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو در سال 1382 پیگیری شد. پیشرفت در این فناوری با نگاهی بلندمدت با تصویب سند برنامه ده ساله توسعه فناوری‌نانو در سال 1384 در هیئت وزیران مورد تاکید قرار گرفت. پس از گذشت ده سال از اجرای برنامه توسعه این فناوری، دستاوردهای قابل توجهی از قبیل شکل‌گیری سرمایه انسانی مورد نیاز، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای پژوهش و توسعه صنعت نانو، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان نانو، تولید محصولات و تجهیزات پیشرفته به ارمغان آمده است؛ از جمله مهمترین‌ دستاوردهای پیشرفت نانو در کشور می‌‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-  فعالیت بیش از 29 هزار محقق در حوزه فناوری نانو؛
2- آموزش فناوری نانو به بیش از 570 هزار دانش‌آموز در سراسر کشور؛
3-   راه‌اندازی 66 آزمایشگاه‌ دانش‌آموزی نانو با دستگاه‌ها و تجهیزات ساخت داخل در پژوهش‌سراهای کشور در قالب شبکه توانا؛
4-  کسب رتبه هفتم جهان در تعداد مقالات‌نانو در سال 2015
5- سهم 33 درصدی پتنت‌های نانو از کل پتنت‌های ایران ثبت شده در دفاتر معتبر جهان (US+EP
6- تولید بیش از 330 محصول و تجهیزات پیشرفته نانو در داخل کشور؛   
7- فعالیت 157 شرکت تولیدکننده محصولات و تجهیزات نانو؛

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور تداوم پیشرفت‌های کشور در این حوزه، در نظر دارد برنامه‌ای ده‌ساله تا افق 1404 با رویکردهای جدید از قبیل توسعه صنعت و بازار نانو و افزایش کیفیت تولیدات علمی و فناورانه به مرحله اجرا برساند. برای اجرایی‌شدن این برنامه و دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده در آن، هماهنگی و همسویی دستگاه‌های اجرایی کشور را می‌طلبد. بر همین اساس، پیشنهادی برای تصویب در هیئت محترم وزیران شامل 17 ماده تهیه و تدوین شده است که در ادامه، توضیحات مورد نظر برای تبیین و ارزیابی این پیشنهاد ارائه می‌شود.

 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون