کد خبر: ۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۵
کد پیشنهاد : ۵۲۶۹۷
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۴/۰۹/۱۶
با استناد بر "سند چشم انداز 20 ساله کشور" مهمترین هدفی که در حوزه علم و فناوری کشور ترسیم شده است، دستیابی ایران به جایگاه اول علمی و فناوری در سطح منطقه از منظر تحقق اقتصاد ...
روند تحولات شاخص های علم و فناوری

دستیابی به آرمانهای بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی نظیر احیاء تمدن عظیم اسلامی، حضور سازنده، فعال و پیشرو در میان ملت ها و کسب آمادگی برای برقراری عدالت و معنویت در جهان، مستلزم تلاش همه جانبه در تمام ابعاد فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی است که در این بین، علم و فناوری با برخورداری از جایگاه ویژه از جمله مهمترین عوامل توسعه و پیشرفت کشور محسوب می شود.

با مروری بر اسناد بالادستی تدوین شده نظیر سند چشم انداز 20 ساله نقشه جامع علمی کشور، سیاست های کلی علم و فناوری، برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی می توان تمرکز این اسناد را بر اهداف بلندمدت و کوتاه مدت نظام توسعه علم و فناوری کشور به وضوح مشاهده نمود. با استناد بر "سند چشم انداز 20 ساله کشور" مهمترین هدفی که در حوزه علم و فناوری کشور ترسیم شده است، دستیابی ایران به جایگاه اول علمی و فناوری در سطح منطقه از منظر تحقق اقتصاد دانش بنیان و با تاکید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم، برخوردار از دانش پیشرفته و توانان در تولید علم و فناوری می باشد.

در سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری (دامت برکاته) بر جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان، بهینه سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم انداز و شکوفایی علمی، حاکمیت مبانی اسلامی در نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری، تقویت عزم ملی و افزایش درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری، ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناویر با سایر بخش های راهبردی و گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه ای و جهانی به ویژه جهان اسلام تاکید شده است.

"نقشه جامع علمی کشور" مهمترین سند بالادستی کشور در حوزه علم و فناوری است که سیاستها و اقدامات ملی و اولویت های راهبردی را ایفا می نماید. این نقشه متضمن دستیابی به آرمان های انقلاب اسلامی و تامین اهداف علمی و فناوری مندرج در اسناد بالادستی است و فعالیت های کلان کشور را ذیل خود تعریف و راهبری می نماید. بنابراین انتظار می رود مجموعه تدابیر، راهبردها و اقدامات که از دستگاه ها و نهادهای متولی اخذ می شود مبتنی بر نقشه جامع علمی کشور می باشد.

از جمله سیاست های کلان ترسیم شده در برنامه پنجم توسعه کشور، مواردی از قبیل تحول در نظام آموزش عالی و پژوهش، توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت های دانش بینان، گسترش حمایت های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران علمی و فناوری را می توان ذکر نمود. همچنین در "سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی" ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، توسعه علمی و فناوری از ارکان اصلی تلقی شده است. از جمله محورهای مورد تاکید این سند در ارتباط با علم و فناوری، تامین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و همکاری های جمعی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور، ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و در نهایت شناسایی و به کارگیری ظرفیت های علمی فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی کشور می باشد.

بدون شک تحقق اهدافی که در اسناد بالادستی فوق اشاره گردید، نیازمند استقرار یک نظام جامع برای سیاست گذاری، برنامه ریزی، پایش، نظارت و ارزیابی مطلوب به منظور پایش می باشد.

از این رو بررسی روند آماری شاخص های علم و فناوری کشور به منظور دستیابی به اهداف و اولویت های اصلی اسناد بالادستی کشور در حوزه علم و فناوری از یک سو مبتنی بر شاخص های بین المللی برای رصد و ارزیابی اهداف راهبردی برون زای کشوراست و از سوی دیگر درسه حوزه سرمایه انسانی، تولید علم و فناوری و صنایع دانش بینان مدنظر قرار می گیرد.

بر همین اساس شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش کمی و توصیفی از روندهای علم و فناوری کشور در بین سال های 1380-1391 را ارایه نموده است . این گزارش به همراه نقد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری به استحضار معاون اول محترم رییس جمهور رسید و با پی نوشت ایشان، موضوع برای بررسی به دفتر هیئت دولت ارسال گردید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون