کد خبر: ۴۲۵۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۹۳۴
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
در سال ۱۳۵۳ جهت اسکان ۱۲ هزار نفر از پناهجویان عراقی زمینی در شهرستان زیوه در استان آذربایجان غربی اختصاص یافت. اکنون باتوجه به برخی مسائل پیش آمده، وزارت کشور در خواست انتقال اسناد مالکیتی این اردوگاه به نام اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی این وزارت را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

درخواست انتقال اسناد مالکیتی اردوگاه پناهجویان عراقی به اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در سال 1353 جهت اسکان 12 هزار نفر از پناهجویان عراقی، زمینی در شهرستان زیوه در استان آذربایجان غربی اختصاص یافت. با توجه به اینکه در آن زمان مسئولیت و تولیت اسکان پناهجویان به عهده وزارت جنگ، سازمان تعاون روستایی و جمعیت شیر و خورشید وقت بود املاک مذکور از محل بودجه های دولتی خریداری و اسناد زمین ها به طور مشترک به نام سه ارگان فوق تنظیم شد و پس از آن مستحدثاتی با کمک سازمان های بین المللی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل جهت اسکان و استفاده پناهجویان در محل مذکور ایجاد گردیده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ادامه روند مهاجرت ها در مقاطع مختلف زمانی و به دنبال واگذاری تولیت امور اتباع و مهاجران خارجی به وزارت کشور، املاک و اموال مربوطه در اختیار واحدهای ذیربط قرار گرفت و اقدامات حمایتی با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان و دیگر سازمان ها در اردوگاه مذکور اجرا شد که تاکنون نیز استمرار داشته است ضمن آنکه در حال حاضر حدود 600 نفر که دارای مدرک پناهندگی می باشند با نظارت کمیساریای پناهندگان در شهرک مذکور نگهداری می شوند.

بنا به مراتب فوق و با توجه به اینکه در سال های اخیر به علت وضعیت اسناد مالکیتی اردوگاه، برخی اشخاص با سوء استفاده از رانت های محلی، اقدام به تعرض به املاک اردوگاه نموده‌اند وزارت کشور درخواست نموده است تا موضوع در کمیسیون لوایح هیئت دولت بررسی و با توجه به سابقه و نیز حضور پناهندگان و سازمان های بین المللی نسبت به انتقال اسناد مذکور به نام این وزارت (اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی) اقدام گردد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون