کد خبر: 4203
تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 دی 1397 - 15:19
اسحاق جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهور به تشریح موضوعات مطرح شده در جلسه هیئت دولت با استانداران سراسر کشور پرداخت.

تشریح نتایج نشست هیئت دولت و استانداران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ‌به نقل از خبرگزاری صداوسیما، اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه استانداران نمایندگان عالی دولت در استان ها و مسئول حکومتی و دولتی در استان به شمار می روند گفت: استانداران هم مسئول توسعه استان در بخش های اجتماعی و اقتصادی و هم مسئول امنیت استان با دستگاه های قوه مجریه، دادگستری و نیروهای مسلح هستند و در واقع مسئول تأمین استان به شمار می روند.
وی گفت: دولت برای اینکه سیاست های خود را با استانداران هماهنگ کند هر چند وقت یک بار جلسات مشترکی برگزار می شود و هر دو سه ماه یکبار جلسه استانداران نیز در وزارت کشور تشکیل می شود و در آن سیاست های دولت مطرح و تصمیم گیری می گردد.
وی افزود: مدتی بود که جلسات با استانداران به تعویق افتاده بود، تغییرات جدیدی در استانداران اتفاق افتاد و آن اینکه پس از قانون منع به کار گیری بازنشستگان ۱۶ استاندار مشمول این قانون شدند و از مسئولیت کنار رفتند و جا دارد از این افراد که انسان های شایسته ای بودند تقدیر کنم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ۱۶ استاندار جدید و تا حدی جوان به جمع استانداران کشور اضافه شدند گفت: شأن نزول این جلسه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است که از جهات مختلف اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

جشن را با شکوه برگزار می کنیم بلکه شرایط کشور شرایط بسیار با ثباتی است

جهانگیری افزود: یکی از این محورها موضع گیری امریکا بود که در طول یک سال گذشته گفته اند ایرانیان جشن چهلمین سال را نخواهند دید اما به یاری خدا می بینند که ما جشن را با شکوه برگزار می کنیم بلکه شرایط کشور شرایط بسیار با ثباتی است و کشور از امنیت خوبی برخوردار است.
وی افزود: ممکن است روند توسعه کشور در برخی از بخشها مقداری کند شده باشد ولی شرایط آینده کشور آینده خوبی را برای ما ترسیم می کند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مردم حتماً در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه از عملکرد گذشته می خواهند بشنوند و اینکه چه اتفاقاتی در کشور افتاده همچنین می خواهند افق آینده را مسئولان دولت ترسیم کنند.
جهانگیری افزود: این جلسات بیشتر برای هماهنگی کارهایی که در استانها در دست اجراست انجام می گیرد و همچنین ایجاد افق روشنی بین استانداران و وزرا که به مردم اطلاع رسانی دقیق صورت گیرد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در این جلسه استانداران مشکلات خود را مطرح کردند و درخواست اختیارات بیشتری را داشتند که البته ما به جهت قانون اساسی مشکلی در این زمینه داریم چرا که وزرا در مقابل مجلس پاسخگو هستند و اختیارات استانی و منطقه ای در قانون اساسی تعریف نشده است.
جهانگیری گفت: تدبیری انجام گرفته بود وزرا اختیارات خود را به دستگاه های خودشان در استانها تفویض کنند.

باید سرمایه در گردش بیشتری به واحدهای تولیدی تخصیص یابد

وی افزود: در این جلسه درباره واگذاری اختیار و مسائل اداری، معیشت مردم، مشکلاتی که مردم در زمینه بازار و قیمت ها دارند، اشتغال، طرح های اشتغالی که در دست اجراست و مسئولیت اصلی آنها بر عهده استانداران است، موانع و مشکلات مربوط به این امور در زمینه واحدهای تولیدی و اینکه ممکن است در مواد اولیه کمی با محدودیت مواجه شود و با توجه به تغییرات نرخ ارز، نیازی که واحدهای تولید سرمایه در کشور پیدا کرده اند و باید سرمایه در گردش بیشتری به واحدهای تولیدی تخصیص یابد، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
جهانگیری همچنین گفت: در زمینه شهرداری های شهرهای کوچک که از بودجه دولت استفاده می کنند بحث شد.
وی افزود: تمام مطالب عنوان شده جمع بندی و به کمیسیون های دولت ارسال می شود و من در این جلسه اعلام کرد که تا نیمه بهمن این مطالب در دولت نهایی شود.
جهانگیری همچنین ادامه داد: در این جلسه رئیس جمهور هم در تمام زمینه ها تأکیداتی به استانداران داشت و اینکه اولویت های دولت در سال ۹۸ و در ماه های پایانی سال جاری چیست و باید چگونه باشد.
وی با اشاره به اینکه تمرکز امریکایی ها این بوده که درآمدها کاهش یابد و فروش نفت را با مشکل مواجه کنند گفت: استان های مرزی کشور در زمینه صادرات غیرنفتی به عنوان اولویت اصلی مسئولیت قبول کردند و قرار شده است وزارت اقتصاد مسائل گمرکی را حل و وزارت راه و شهرسازی محدودیت های زیربنایی که در مناطق مرزی وجود دارد سریع برطرف نماید تا با کشورهای همسایه مبادلات مرزی را افزایش دهیم و صادرات غیرنفتی را بالا ببریم و وارداتی که نیازمندیم از طریق این مناطق صورت گیرد.
جهانگیری گفت: استان های مرزی ظرفیت خوبی در کشور برای تأمین واردات و صادرات غیرنفتی دارند.

 

با کمک مردم دوران تحریم را به خوبی پشت سر می گذاریم

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در جلسه مشترک هیات دولت با استانداران همچنین درخصوص بخش حمل و نقل دریایی صحبت شد، افزود: در این زمینه توضیح داده شد که در ماه های گذشته باوجود شیطنت های امریکادر فضای بین المللی که سعی بر اعمال محدودیت هایی بر ایران داشت موفق شدیم ۱۰ فروند کشتی نو کانتینربر و فله بر خریداری کنیم و حتی آنها را وارد ناوگان دریایی خود نماییم و ظرفیت خوبی در این زمینه ایجاد شد.

وزارت راه و شهرسازی و استانداران مامور شدند مشکلاتی را که در این بخش است حل کنند که با هیچ مشکلی برای تسریع در روند انتقال کالا مواجه نباشیم

جهانگیری افزود: در زمینه حمل و نقل ریلی هم تقریبا به کشورهای شرق و غرب اتصال داریم و وزارت راه و شهرسازی و استانداران مامور شدند مشکلاتی را که در این بخش است حل کنند که با هیچ مشکلی برای تسریع در روند انتقال کالا مواجه نباشیم.
وی با اشاره به اینکه در زمینه موضوعات امنیتی نیز بحث های خوبی در این جلسه صورت گرفت، افزود: فکر می کنم نشاطی که امروز در استانها و شهرستان ها مخصوصا در سفرهایی که مسئولان مراکز با مردم دیدار می کنند خیلی تعیین کننده است.
او گفت: در این جلسه بر ارتباط مستقیم و بیشتر وزرا و استانداران با مردم تاکید شد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: مردم صاحبان اصلی انقلاب هستند و آنان ولی نعمت ما هستند و ما هرچه داریم از مردم داریم و باید شفاف مسایل خود را با مردم در میان بگذاریم و صادقانه با آنها مطرح کنیم.
جهانگیری تاکید کرد: ارتباط مستقیم با مردم باعث می شود که آنان مشکلات خود را مطرح کنند و اگر ما صادقانه تنگناها و گرفتاری ها را در بخش های مختلف با آنها مطرح کنیم حتما مردم کمک می کنند.
وی گفت: اطمینان دارم با کمک نخبگان، دانشگاهیان و مردم می توان این دوران تحریم را به خوبی پشت سر گذاشت.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف