کد خبر: ۴۱۸۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - یکشنبه ششم آبان ۱۳۹۷
رییس جمهور ضمن اظهار خرسندی از رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به چهار وزیر پیشنهادی دولت، خاطرنشان کرد که بار دیگر کابینه به صورت کامل و با حضور همه اعضا آماده خدمت هرچه بیشتر به مردم شریف ایران است.

رییس جمهور: کابینه بار دیگر با حضور همه اعضا آماده خدمت هرچه بیشتر به مردم استبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی هیئت دولت» حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در جلسه امروز هیئت وزیران که ریاست آن را برعهده داشت، از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، نواب رییس، هیئت رییسه، فراکسیون ها و همه نمایندگان که با اختصاص وقت فوق العاده و بررسی مسئولانه و سنجیده صلاحیت وزرای پیشنهادی و رأی اعتماد بالا به آنان به کمک دولت شتافتند، تشکر و قدردانی کرد.

وی احراز صلاحیت، مدیریت و اراده کافی، سوابق بسیار خوب و آمادگی و علاقه مندی وزرای منتخب برای خدمت به مردم را از معیارهای انتخاب آنان دانست و وزرای جدید را به بهره گیری مناسب از فرصتی که خداوند متعال برای خدمت آنان مقدر کرده است، دعوت کرد.

رییس جمهور همه اعضای دولت را به ارتباط بیشتر با مردم و تبیین خدمات دولت توصیه نمود

دکتر روحانی در ادامه به تبیین دستاوردهای دولت به ویژه در حوزه سیاست خارجی که منجر به انزوای تاریخی آمریکا در بین کشورهای جهان شده است و موفقیت های حقوقی بین‌المللی که در نوع خود در تاریخ کشورمان کم نظیر است، اشاره کرد و افزود: تعمیق پیوندها، دوستی و صمیمیت با کشورهای منطقه باید در کنار توجه به مشکلات ناشی از دشمنی های آمریکا و محدودیت های تحمیلی صورت پذیرد و باید از روحیه مردم و اعتماد آنان به مسئولین و امیدشان به آینده مراقبت کنیم.

وی از وزرای جدید امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست در مورد واگذاری بنگاه های دولتی و نهادهای عمومی با جدیت و سرعت اقدام کنند.

رییس جمهور با تأکید بر پیگیری طرح های اشتغال‌زایی توسط همه وزارتخانه‌ها، از وزیر جدید راه و شهرسازی خواست که طرح بازآفرینی شهری و ساخت مسکن در محله های جدید بافت های فرسوده طبق اهداف و برنامه زمانبندی شده در اولویت اجرایی این وزارتخانه قرار گیرد.

دکتر روحانی از همه وزرا خواست با طرح های ابتکاری در زمینه رشد صادرات کالاها و خدمات و کسب درآمد ارزی در همه بخش ها، تراز ارزی بخش را مثبت کنند.

 

** بررسی وضعیت انتصاب زنان در پست ­های مدیریتی

در ادامه جلسه امروز هیئت دولت، گزارش معاونت امور زنان و خانواده رییس ­جمهور درباره وضعیت انتصاب زنان در پستهای مدیریتی و عملکرد سال اول دولت دوازدهم در این خصوص، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گزارش فوق نشان می ­دهد که تعداد زنان مدیر در یک سال اخیر 16/5 درصد رشد داشته است.

 

** بررسی و تصویب یکی از آیین نامه های اجرایی قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه

هیئت وزیران در ادامه، با هدف ایجاد شفافیت بیشتر در انجام طرح های پژوهشی، اجتناب از پژوهش های تکراری، انتشار اطلاعات و کمک به شناسایی و بکارگیری و تجاری سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش، چگونگی ثبت فهرست طرح های پژوهشی و فناوری دستگاه های اجرایی در سامانه «سمات» را تصویب کرد.

بر این اساس، دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موظف است با استفاده از امکانات و ظرفیت­ های موجود، ظرف مدت 6 ماه از تاریخ تصویب این آیین نامه، سامانه «سمات» را باز طراحی، ارتقا و راه اندازی و سپس آن را نگهداری، روزآوری و پشتیبانی کند.

همچنین دبیرخانه مذکور مکلف است مجموعه اطلاعات طرح شامل کتابشناختی و چکیده مندرج در سمات را به صورت رایگان با امکان جستجو و گزارش­گیری دردسترس عموم قرار دهد و دستگاه­های اجرایی نیز می ­توانند گزارش کامل طرح ­ها را با رعایت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در اختیار متقاضیان قرار دهند.

 

** میزان یارانه قابل پرداخت به مراکز توانبخشی غیردولتی در سال 97 تعیین شد

با تصویب دولت، میزان کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز توانبخشی غیردولتی (روزانه و شبانه ­روزی) در سال 1397 بابت نگهداری و خدمات توانبخشی، آموزشی و حرفه آموزی معلولان تعیین شد.

افراد مشمول یارانه فوق عبارتند از معلولان، سالمندان معلول و بیماران روانی مزمن، فاقد سرپرست و با نیازهای خاص (ایدز، هپاتیت، ام اس، آلزایمر، ضایعه نخاعی، اوتیسم و بیماری­ های خاص) و افراد دارای اختلالات نافذ رشد (اوتیسم).

لازم به ذکر است میزان کمک هزینه مذکور متناسب با نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم بالغ بر 20 درصد نسبت به سال 1396 افزایش یافته و اعتبار آن در قانون بودجه سال 1397 کل کشور پیش­بینی شده است.

 

** موافقت دولت با اختصاص اعتبار به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

هیئت وزیران با توجه به ضرورت تقویت، تجهیز و توسعه شبکه های زلزله و پایش دقیق مخاطرات لرزه‌ای، با اختصاص مبلغ 10 میلیارد ریال اعتبار برای مطالعه گسل­ های فعال و پنهان کشور در داخل و پیرامون شهرهای بزرگ و خطرپذیر از پیش تعیین شده در کشور (حداقل 10 ایستگاه لرزه نگاری و پنج دستگاه جی پی اس موقت) به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور موافقت کرد.

 

** ایران و هند در زمینه امور مالیاتی با یکدیگر موافقتنامه امضا می کنند

با تصویب هیئت وزیران، به دولت اجازه داده شد نسبت به امضای موافقتنامه به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات­ های بردرآمد بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند اقدام کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: