کد خبر: ۴۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
شماره مصوبه : ۵۵۸۸۶/۱۰۲۴۸۴
هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، نحوه تأمین منابع لازم برای پرداخت مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم را تصویب نمود.

به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب بند (1) تصویب نامه شماره 11739/ت 55295هـ مورخ 08 /02 /1397 شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است مطابق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی – مصوب ۱۳۶۸ – نسبت به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات مصوب مربوط، اقدام نماید.

سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به ظرفیت قانونی بند(هـ) تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 کل کشور و درخواست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ضرورت تامین کسری منابع مورد نیاز برای پرداخت مطالبات کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم و حساسیت شرایط اقتصادی و جهت تسریع درتسویه بدهی به کشاورزان، خواستار اصلاح تصویب نامه مورد بحث و فراهم شدن امکان استفاده از ساز و کار این بند و صدوراسناد خزانه اسلامی و واگذاری آن به طلبکاران بابت خرید تضمینی محصولات راهبردی (استراتژیک) کشاورزی (علاوه بر ارقام مندرج در جدول تصویب نامه فوق الذکر) برای جبران کسری منابع خرید تضمینی گندم شده است.

لازم به ذکر است حسب اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور مقدار خرید تضمینی گندم در شش ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود (7 %) افزایش یافته و به حدود (5ر9 میلیون تن) بالغ گردیده است و مانده مطالبات کشاورزان معادل (16 هزار میلیارد) ریال می باشد.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه  02 /08 /1397 به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به اصلاح تصویب‌نامه شماره 11739/ت55295هـ مورخ 08 /02 /1397 اقدام نمود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون