کد خبر: ۴۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۸۹۸
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ارتقاء کیفیت سطح خدمات رسانی به شهروندان، وزارت کشور پیشنهاد صدور مجوز واردات ناوگان کارکرده ۱ تا ۵ سال از سایر کشور‌ها و مناطق آزاد تجاری – صنعتی ایران را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» آلودگی هوا و تبعات ناشی از آن به عنوان یکی از عمده ترین مشکلات کلان شهرهای کشور به شمار می رود که در این بین ناوگان فرسوده حمل و نقل همگانی درون شهری با پیمایش بالا نقش عدیده ای در این زمینه ایفا می کنند. افزون بر این افزایش چند برابری قیمت خودرو متناسب با قیمت ارز، نوسازی این ناوگان را دچار مشکلات جدی نموده است.

لذا به منظور بهبود آلودگی کلان شهرها و نیز کمک به شهرداری ها برای حفظ و بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و ون) و با توجه به ضرورت حفظ و ارتقاء کیفیت سطح خدمات رسانی به شهروندان در حوزه حمل و نقل عمومی و جلوگیری از تبعات ناشی از فرسودگی این ناوگان شامل آلودگی هوا، افزایش سوانح و نیز هزینه های تعمیر و نگهداری (که خود می تواند عامل فشار مضاعف به دارندگان خودروها و ایجاد نارضایتی در این قشر گردد) وزارت کشور پیشنهاد صدور مجوز واردات ناوگان کارکرده 1 تا 5 سال (شامل اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و ون) از سایر کشورها و مناطق آزاد تجاری – صنعتی ایران با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

گفتنی است با توجه به نسبت بسیار پایین خودروهای مورد استفاده در سامانه های حمل و نقل عمومی به خودروهای تولید داخل، عملاً این موضوع خدشه ای نیز به صنایع خودروسازی داخلی وارد نمی آورد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون