کد خبر: ۴۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۸۴۵
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
با توجه به خشکسالی متمادی کشور، وزارت راه و شهرسازی در راستای تقویت مرکز ملی خشکسالی و کمک به بهبود شرایط موجود، پیشنهاد ایجاد و تأسیس مرکز ملی خشکسالی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

ایجاد و تأسیس مرکز ملی خشکسالی به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با توجه به خشکسالی بسیار شدید سال آبی 86 - 87 و ابلاغ مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد مرکز ملی خشکسالی و تأسیس آن، به استناد بند (3) ششمین جلسه ستاد خشکسالی مورخ 18/4/1387 ، این مرکز در سازمان هواشناسی کشور به تصویب رسید.

براساس ماده (6) آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل های الحاقی (موضوع تصویب نامه مورخ 7 /11 /1391)  هیئت وزیران، وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی کشور) موظف به تکمیل "شبکه ملی پایش آب و هوا" با همکاری وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان فضایی ایران می باشد.

از سال 1393 با تسریع در روند عملکرد این مرکز و تولید محصولات متنوع برای پایش خشکسالی، در حال حاضر بیش از 200 محصول مختلف برای پایش خشکسالی از سوی این مرکز به تولید می رسد که تمامی شهرستان ها، استان ها و حوزه های آبریز اصلی و فرعی کشور را دربرمی گیرد و به عنوان یک سند در تمامی مراجع تصمیم گیری به آن اشاره می شود.

ضمن اینکه در حال حاضر این مرکز آمادگی دارد تا با در اختیار گرفتن اطلاعات سایر بخش ها مانند اطلاعات هیدرولوژی وزارت نیرو و اطلاعات کشت وزارت جهاد کشاورزی، اقدام به تولید محصولات کاربردی برای سازمان های مورد اشاره و نیز سایر وزارتخانه ها بنماید.

هم اکنون که کشور دچار خشکسالی متمادی است دستگاه های اجرایی مختلف از جمله وزارتخانه­های نیرو و جهاد کشاورزی و سایر سازمان ها برای کمک به بهبود شرایط خشکسالی درصدد ایجاد تشکیلات موازی به مانند "مرکز خشکسالی جنوب­غرب آسیا" و دیگر موارد برآمده اند. لذا با توجه به ایجاد زیرساخت های لازم شامل بانک اطلاعاتی قوی، ارتباط با سازمان های جهانی مانند سازمان جهانی هواشناسی ((WMO، سوپرکامپیوتر، ساختمان، چارت سازمانی مصوب و دیگر موارد ضروری در سازمان هواشناسی کشور، وزارت راه و شهرسازی، پیشنهاد تصویب دو بند زیر را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است:

"1. برای اجرایی شدن ماده (6) آیین نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا و پروتکل های الحاقی مصوب شماره های 217845 / ت 48153 ه مورخ 07 /11 /1391 هیئت وزیران، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان فضایی ایران و مرکز آمار ایران مکلفند تا ضمن به اشتراک گذاری بانک اطلاعات خود با سازمان هواشناسی کشور، اطلاعات مورد نیاز برای بررسی خشکسالی از همه جنبه ها (خشکسالی کشاورزی، هیدرولوژی، اقتصادی و اجتماعی) را در اختیار سازمان هواشناسی کشور (مرکز ملی خشکسالی) قرار دهند.

  1. کلیه وزارتخانه از ایجاد ساختارهای موازی پرهیز نموده و برای تأمین نیازهای خود، مرکز ملی خشکسالی را تقویت نمایند."
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون