کد خبر: ۴۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۵۰۷۱/۹۵۲۰۱
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیطزیست (با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور و صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) و به استناد تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک – مصوب ۱۳۹۶ – آیین‌نامه اجرایی تبصره یادشده را به تصویب رسانید.

به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در زمان وقوع شرایط ویژه آلودگی هوا در شهر های کشور، اتخاذ تصمیمات لازم به منظور جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده ها و به حداقل رساندن میزان مواجهه مردم با آنها با هدف پیشگیری از آثار زیانبار آن برسلامت انسان و محیط زیست، امری ضروری است.

از جمله این اقدامات بررسی مستمر وضعیت کیفی هوا، اطلاع رسانی، توقف فعالیت عوامل آلاینده، تغییر ساعت شروع و پایان مدارس و ادارات، نحوه مدیریت تردد خودروها و محدودیت زمانی و مکانی تردد آنها می باشد.

به همین دلیل آیین نامه مربوط به شرایط اضطرار آلودگی هوا در اجرای تبصره (3) ماده (3) قانون هوای پاک  –مصوب 1396- تدوین شده است. در این آیین نامه به مواردی از جمله چگونگی تشخیص شرایط ویژه آلودگی هوا، نحوه اتخاذ تصمیمات لازم براساس شاخص و متناسب با شرایط آلودگی و همچنین نحوه اطلاع رسانی و چگونگی همکاری ارگان ها ی ذیربط پرداخته شده است.

براساس قانون هوای پاک – مصوب 1396- سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد ظرف مدت سه الی شش ماه حسب مورد، آیین نامه‌های مربوط به این قانون را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند، از اینرو سازمان حفاظت محیط زیست آیین‌نامه های اجرایی قانون یادشده را در تاریخ 1 بهمن 1396 برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه و پیشنهاد نمود با توجه به اهمیت موضوع و ضرب الاجل قانونی موجود، هریک از آیین نامه های اجرایی قانون یادشده در کمیته تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مطرح و جمع‌بندی کمیته مذکور به عنوان نظر کمیسیون اصلی برای طرح در هیئت وزیران ارسال شود.

باتوجه به موارد یادشده آیین‌نامه اجرایی تبصره (3) ماده (3) قانون هوای پاک در خصوص "اقدامات مربوط به مواقع شرایط  اضطرار آلودگی هوا " در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست بررسی و نهایی شد و جهت سیر مراحل تصویب به هیئت وزیران ارایه گردید که درجلسه 21 شهریور 1397 هیئت وزیران آیین‌نامه اجرایی تبصره یادشده به تصویب رسید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون