کد خبر: ۴۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
شماره مصوبه : ۵۵۰۷۳/۹۷۲۸۴
هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری وزارتخانه‌های نفت، کشور، راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران آیین نامه اجرایی ماده (۱۷) قانون هوای پاک - مصوب ۱۳۹۶- را به تصویب رسانید.

آیین نامه اجرایی روش‌های تشویقی و الزام‌آور رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقیبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس قانون هوای پاک – مصوب 1396- سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد ظرف مدت سه الی شش ماه حسب مورد، آیین نامه‌های مربوط به این قانون را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند، از اینرو سازمان حفاظت محیط زیست آیین‌نامه های اجرایی قانون یادشده را برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه و پیشنهاد نمود با توجه به اهمیت موضوع و ضرب الاجل قانونی موجود، هریک از آیین نامه های اجرایی قانون یادشده در کمیته تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مطرح و جمع‌بندی کمیته مذکور به عنوان نظر کمیسیون اصلی برای طرح در هیئت وزیران ارسال شود.

آیین‌نامه اجرایی ماده (17) قانون هوای پاک – مصوب 1396- در خصوص "روشهای تشویقی و الزام‌آور رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی منابع ثابت آلوده کننده هوا و نحوه نظارت بر اجرای آن و همچنین هزینه‌های معاینه فنی دوره‌ای موتورخانه و سامانه‌های احتراقی" می باشد.

از آنجا که،گرمایش و سرمایش در طول تاریخ به عنوان یک نیاز اساسی مورد توجه بوده ولی توجه چندانی  به نوع تجهیزات مورد استفاده و میزان مصرف انرژی، سازگاری با محیط زیست و آلاینده‌های خروجی از دودکش‌ها نشده است و ضمن اینکه یکی از منابع ایجاد و تشدید آلودگی هوا، منابع خانگی و تجاری است . لازم به ذکر است در صورتی که در موتورخانه ها، احتراق کنترل شده موجود نباشد، هوا و گاز با نسبت های غیرمتعارف مخلوط شده و گازهای خروجی دودکش بیش از حد استاندارد شده و تشدید آلودگی هوای شهری را به همراه دارد. ضمن آنکه طراحی نامناسب دودکش، اتلاف حرارتی را به همراه داشته و منجر به انتشار آلاینده‌های بیشتر خواهد شد.

اصلی‌ترین آلاینده‌های خروجی از دودکش موتورخانه‌های بخش خانگی، C O و N O X و H C بوده و انتشار این پارامترهای آلاینده در هوای آزاد منجر به تولید آلاینده‌های ثانویه شده و محصول نهایی آن، ذرات کمتر از دو و نیم میکرون می‌باشد که در حال حاضر اصلی‌ترین پارامتر آلاینده در تهران و سایرکلانشهرها می‌باشد.

به همین دلیل در ماده (17) قانون هوای پاک تاکید گردیده تمامی بهره‌برداران منابع ثابت آلوده کننده هوا ملزم به رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها در موتورخانه ها و سامانه های احتراقی هستند و در تبصره 3 همین ماده بر تهیه آیین نامه اجرایی تاکید گردیده است. هدف اصلی از این ماده، تنظیم سیستم‌های احتراقی، کاهش آلودگی‌های منتشره، استفاده از تجهیزات استاندارد و رفع ضعف‌های فنی در موتورخانه‌ها می‌باشد.

این آیین نامه درکمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت نهایی و هیئت وزیران در جلسه 21 شهریور1397 به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست (با همکاری وزارتخانه های نفت، کشور، راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران) و به استناد تبصره (3) ماده (17) قانون هوای پاک - مصوب 1396- آن را به تصویب رسانید.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون