کد خبر: ۴۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۷۵۲
وزارت امور اقتصادی و دارایی با توجه به مشکلات ایجاد شده برای سرمایه گذاری‌های خارجی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر، پیشنهاد خود را با موضوع حذف الزام خرید پانل‌های ساخت داخل برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بالا ارائه نموده است.

پیشنهاد وزارت اقتصاد برای حذف الزام خرید پانلهای ساخت داخل برای احداث نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت بالا

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ایران از نقطه نظر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک به ویژه احداث نیروگاه‌های خورشیدی از پتانسیل بالایی برخوردار است به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های خارجی قابل توجهی طی دو سال گذشته در این زمینه صورت گرفته که بسیاری از آنها عملیاتی شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند به طوری که حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر در دوره پس از برجام به میزان پنج هزار و 138 میلیارد دلار رسیده است اما مشکلاتی سد راه این سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد.

یکی از این مسائل این است که، به دنبال نوسانات اخیر ارزی و تغییرات متعدد در مقررات مربوطه از یک سو و وجود نرخ های متعدد ارزی از جمله نرخ اعلامی روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نیما و بازار آزاد از سوی دیگر، تکلیف سرمایه گذاران خارجی در ارتباط با نرخ تسعیر در زمان ورود سرمایه نقدی به صورت ارز و همچنین در موقع خروج سود حاصل از سرمایه گذاری و اصل سرمایه مشخص نیست.

علاوه بر این، در ارتباط با سرمایه‌های خارجی غیر نقد، سرمایه گذاران خارجی که طبق بند (ب) ماده (21) آیین نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی تحت پوشش قانون مذکور قرار می گیرند، ملاک ارزشیابی تجهیزات پروژه های سرمایه گذاری، ارزشیابی گمرک جمهوری اسلامی ایران با نرخ رسمی اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با نرخ رسمی اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد. این در حالی است که سرمایه گذاران خارجی می باید در زمان انتقالات به نرخ بازار آزاد، اقدام به انتقال سرمایه نمایند که این موضوع یکی از موانع تشویق سرمایه گذاری در زمینه احداث نیروگاه های تجدید پذیر در کشور می باشد و بیم آن می رود که تولید انرژی برق با اهداف پیش بینی شده پنج هزار مگاوات در برنامه های توسعه متوقف گردد.

با توجه به اینکه طبق مقررات جدید ارزی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تخصیص ارز به سرمایه گذاران خارجی برای باز پرداخت اصل و سود تسهیلات مالی با بازار آزاد صورت می پذیرد، بیم آن می رود که ریسک سرمایه گذاری به دلیل نوسانات ارزی و عدم امکان پیش بینی قیمت ها در بازار آزاد افزایش یابد.

شایان ذکر است، اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجیه ساخت داخل پانلهای خورشیدی، تعرفه واردات پانلها را افزایش داده سرمایه گذاران در این بخش را دچار مشکل و تردید نموده به نحوی که ورود این پانلها تا سال گذشته دارای 50 درصد معافیت عوارض گمرکی بوده است لیکن از خرداد ماه سال جاری با توجیه ساخت داخل این پانلها در داخل کشور، این میزان معافیت حذف شده است. تغییرات فوق در تعرفه های گمرکی سبب عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی نسبت به ادامه کار و توسعه سرمایه گذاری های خود در کشور شده و در برخی از موارد طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان ها نیز به دلیل حذف این گونه معافیت ها و الزام خرید پانلهای ساخت داخل متوقف شده اند. همچنین بسیاری از تجهیزات و پانلهای این گونه نیروگاه ها (سرمایه های غیر نقدی سرمایه گذاران خارجی) که در حال حاضر از گمرک جمهوری اسلامی ایران ترخیص نشده اند نیز مشمول هزینه های اضافی گردیده اند.

به همین جهت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، به منظور تأمین نیاز کشور به انرژی در چارچوب برنامه ششم توسعه و نیز تشویق سرمایه گذاران خارجی به ساخت و احداث نیروگاه های تجدید پذیر و پاک، مواردی را پیشنهاد داده است.

این وزارتخانه پیشنهاد داده، در زمان انتقالات وجوه حاصل از سرمایه گذاری نیز سرمایه گذاران خارجی به نرخ رسمی اقدام به انتقال سود و اصل سرمایه نمایند.

هم‌چنین، پیشنهاد شده در ارتباط با تخصیص ارز به سرمایه گذاران خارجی به منظور باز پرداخت اصل و سود تسهیلات مالی به دلیل نوسانات ارزی و عدم امکان پیش بینی قیمت ها در بازار آزاد، چنانچه این امکان برای سرمایه گذاران خارجی فراهم گردد که هم برای ورود سرمایه و هم برای انتقال سرمایه بتوانند به نرخ رسمی اقدام به تامین ارز نمایند و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس تبصره (3) ماده (17) قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی برای این گونه انتقالات همانند قبل صورت پذیرد.

از آنجایی که بر اساس گزارش های سرمایه گذاری خارجی در حوزه نیروگاه های خورشیدی، استفاده از پانلهای خورشیدی تولید داخل فاقد مشخص های کیفی مطلوب و نیز فاقد گواهینامه های معتبر بین المللی برای احداث نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت بالا می‌باشند و علاوه بر اینکه ظرفیت تولید پانلهای خورشیدی در داخل کشور تکافوی نیازمندی های پروژه های سرمایه گذاری مختلفی که در سطح کشور مجوز تولید برق را اخذ نموده اند نبوده و همچنین از نظر قیمت رقابتی نیز قابل مقایسه با مشابه خارجی خود نمی باشند، لذا پیشنهاد می شود موضوع الزام خرید پانلهای ساخت داخل برای احداث نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت بالا حذف گردد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون