کد خبر: ۴۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
شماره مصوبه : ۵۵۲۵۸/۹۲۸۱۹
تاریخ ابلاغ : ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
هیئت وزیران به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد بند (ج) تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده موضوع برقرای کمک معیشت به جانباز و آزاده غیرحالت اشتغال که فاقد درآمد و شغل باشد و هیچگونه خدمات و تسهیلاتی بابت اشتغال از دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و عمومی غیردولتی دریافت نکرده باشد را تصویب کرد.

تصویب آیین‌نامه اجرایی با موضوع برقرای کمک معیشت به جانبازان و آزادگانبه گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس بند (ج) تبصره (17) قانون بودجه سال 1397 کل کشور، «بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷)‌ این قانون به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

همچنین مطابق بند یادشده هیئت وزیران مکلف به صدور آیین نامه اجرایی است. بر این اساس سازمان برنامه و بودجه کشور در اجرای تکلیف صدرالذکر، متن پیشنهادی آیین نامه یادشده را جهت تصویب در هیئت وزیران ارایه نمود. که پس از طرح و بررسی در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت مراتب جهت تصویب به هیئت وزیران ارسال شد . بر این اساس هیئت وزیران در جلسه 11 مهر 1397 به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد بند (ج) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.

براساس این آیین‌نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به برقراری کمک معیشت به جانباز و آزاده غیرحالت اشتغال که فاقد درآمد و شغل باشد و هیچگونه خدمات و تسهیلاتی بابت اشتغال از دستگاه ها و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی دریافت نکرده باشد اقدام نماید. این مبلغ معادل حداقل حقوق کارکنان شاغل دولت موضوع ماده (76) قانون مدیریت خدمات کشوری خواهد بود.

همچنین بنیاد موظف است به منظور برقراری کمک معیشت، اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- استعلام از مراجع مربوط شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق‌های بیمه و بازنشستگی، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حسب مورد به تشخیص بنیاد.

ب- پایش اطلاعات مشمولین این آیین‌نامه از حیث اشتغال یا درآمد یا تغییرات ایجاد شده در وضعیت آنان هر شش ماه یکبار.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون