کد خبر: ۴۰۷۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۸۱۱
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
مؤسسه توسعه متوازن اقتصاد ایرانیان، طرح مسکن پیشگام را به عنوان مبنای شکل دهی جریان بزرگ نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری کشور جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارایه کرده است.

 به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» نظر به اینکه در اصول مختلف قانون اساسی و سند "چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در سال 1404" همواره دستیابی به عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و محرومیت مورد تأکید قرار گرفته است لذا توجه به بخشی از شهرنشینان کشور که از مسکن نامناسب، کمبود خدمات و زیرساخت های شهری و فقدان محیط اجتماعی سالم رنج می برند از مهمترین اولویت های دولت به شمار می رود.

براساس بند (الف) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری ها مکلفند در طول برنامه نسبت به احیاء بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی و بازآفرینی سالانه 270 محله در قالب مطالعات مصوب ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بر حسب گونه های مختلف (شامل ناکارآمد، تاریخی، سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای) و ارتقای دسترسی به خدمات و بهبود زیرساخت ها با رویکرد محله محور در چهارچوب قوانین و مقررات ذیربط اقدام نمایند. تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز سهم دولت، همه ساله با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و هماهنگی شهرداری ها به تصویب ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار می رسد و در قالب بودجه سنواتی پیش بینی می شود و در اختیار دستگاه های اجرایی ذیربط و شهرداری ها قرار می گیرد. برنامه عملیاتی در دو بخش نوسازی مسکن و تأمین خدمات و زیرساخت، در سه ماهه اول اجرای قانون برنامه توسط وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور، سازمان برنامه و بودجه، شورای عالی استان ها و کلیه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در سطح مدیریت ملی، استانی و شهری تهیه و تعهد و التزام به اجرای برنامه های بازآفرینی شهری خواهند داشت.

مؤسسه توسعه متوازن اقتصاد ایرانیان با ارسال گزارشی، طرح مسکن پیشگام – تأیید شده در جلسه 11 /08 /1396 ستاد اقتصادی دولت - را به عنوان مبنای شکل دهی جریان بزرگ نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری کشور جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارایه کرده است.

گفتنی است براساس ماده (18) آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار، بانک های عامل مربوطه مجازند برای بازآفرینی محدوده ها و محلات هدف و انعقاد قرارداد تسهیلات، هزینه های غیر ساختمانی، حداکثر ده درصد از کل سرمایه گذاری طرح و برنامه را به عنوان هزینه های قابل قبول تسهیلات بپذیرند.

همچنین طبق ماده (19) این آیین نامه، بانک مرکزی موظف است پس از تصویب شورای پول و اعتبار، تمهیدات لازم جهت کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری از هشت درصد به شش درصد را فراهم نماید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون