کد خبر: ۴۰۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
شماره مصوبه : ۵۵۱۷۵/۸۷۶۰۶
هیئت وزیران به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، مصوبه شماره ۱۸۲۹۶/ت ۵۳۲۷۴ هـ مورخ ۱۳۹۶/۲/۲۰ موضوع عوارض دریافتی و سود بازرگانی کالا‌هایی که بصورت تجاری از طریق مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی می‌شوند را اصلاح کرد.

اصلاح مصوبه شماره ۱۸۲۹۶/ت ۵۳۲۷۴ هـ مورخ ۱۳۹۶/۲/۲۰ موضوع عوارض دریافتی و سود بازرگانی کالا‌هایی که بصورت تجاری از طریق مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی می‌شوندبه گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس مصوبه شماره 186994/ت47258هـ مورخ 26 /9 /1390، سود بازرگانی کالاهایی که به صورت تجاری از طریق مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی می‌شوند، تا پانزده درصد ارزش سیف کالاهای مذکور کاهش یافته و در عوض سازمان های مناطق آزاد نسبت به اخذ عوارض موضوع مصوبه مزبور اقدام و وجود مربوط را صرف پروژه‌های عمرانی و آبادانی مناطق می‌نمایند.

هیئت ‌وزیران در سال 1396 طی مصوبه شماره 18296/ت53274هـ مورخ 20 /2 /1396 با امعان نظر به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت و به منظور جلوگیری از تفاوت فاحش فیمابین مقدار عوارضی که مناطق آزاد اخذ می‌نمایند و مقدار معافیتی که شامل سود بازرگانی می‌شود، مقرر نمود که تفاوت این دو مقدار فقط تا (2%) در مورد هر کالا مجاز باشد.

براساس اعلام دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، متاسفانه عملکرد مصوبه مزبور از زمان تصویب تاکنون مشکلات ناخواسته‌ای را برای مناطق آزاد کشور خصوصاً مناطق آزاد جنوبی (چابهار، قشم و کیش) ایجاد نمود. لذا دبیرخانه یادشده درخواست نموده که تفاوت فوق‌الذکر از دو درصد به چهاردرصد افزایش یابد.

این موضوع پس از طرح و بررسی در کمیسیون اقتصاد در نهایت در جلسه مورخ 01 /07 /1397 هیئت وزیران  مطرح و با عنایت به اینکه استفاده از ساز و کار بودجه عملکرد مناطق را با توجه به محدودیتهای بودجه تحت تأثیر قرار می‌دهد، مورد تصویب قرار گرفت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون