کد خبر: ۴۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۷
پیشنهادهای راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت از ابتدای سال 1397، دستورالعمل اجرایی الزام نصب دستگاه AED در اماکن عمومی، تعرفه خدمات پرستاری در منزل در سال 1397 و مراحل صدور گواهی غربالگری ژنتیک و میزان کمک برای آزمایش ژنتیک در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت بررسی و توسط اعضا به تصویب رسید.

چهار پیشنهاد در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت  تصویب شد

به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت» در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت که با ریاست دکتر جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد، راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت از ابتدای سال 1397 در راستای اجرای ماده (29) قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه با اعمال اصلاحاتی تصویب شد.

اطلاعات حقوق و مزایای رؤسای دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت

دکتر انصاری، در این جلسه ضمن بررسی پیشینه این پیشنهاد گفت: این پیشنهاد از دولت به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و نظر سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: در این سامانه در هر نقطه پرداختی کاربر مستقل وجود دارد که برای هر کدام از آنها یه نام کاربری و پسورد تعریف شده است.

وی با تاکید بر  اینکه 950 هزار موسسه دولتی در کشور وجود دارد گفت: با درج اطلاعات پرداختی کارکنان دولت متوسط پرداختی هر دستگاه مشخص و امکان تحقیق و تفحص فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه بر طبق این قانون حقوق و مزایای رؤسای دستگاه‌ها باید در سامانه درج شود تاکید کرد: این اطلاعات به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

طبق ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف گردیده است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌‏اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا و مدیران دستگاه‌های اجرایی در قوای سه گانه، بنیادها و نهادهایی که زیر نظر ولی فقیه اداره می‌شوند و اشخاص حقوقی وابسته به آنها را فراهم نماید به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم در این سامانه فراهم گردد. همچنین دستگاه‌های مشمول این ماده مکلف شده‌اند کلیه پرداخت‌های مدیران مشمول قانون را (اعم از نقدی و غیرنقدی) منحصراٌ در فیش حقوقی منعکس و در سامانه فوق پرداخت کنند به نحوی که میزان هرگونه ناخالص پرداختی ماهانه به هر یک از افراد بلافاصله در سامانه اطلاعاتی هر دستگاه مشخص باشد.

پس از بحث و بررسی اعضاء، این پیشنهاد با اعمال اصلاحاتی تصویب شد و برای تصویب نهایی به هیئت وزیران ارجاع شد.

نصب دستگاه AED در اماکن عمومی منوط به بخشنامه معاون اول رئیس جمهور

پس از این، دستورالعمل اجرایی الزام نصب دستگاه AED در اماکن عمومی به بحث گذاشته شد؛ بر طبق نظر اعضاء نصب این دستگاه نیاز به آموزش دارد و لازم است پیش از جای گیری در مکان‌های عمومی افرادی به صورت داوطلبانه درباره نحوه کار با آن آموزش ببینند.

گفتنی است، طبق آخرین آمار سیمای مرگ کشور ، سکته های قلبی با احتساب 7/19 درصد کل مرگ ها، نخستین علت مرگ در کشور به حساب می آید و شایع ترین علت مرگ ناشی از سکته و حملات قلبی ، به علت بروز ضربانات نامنظم قلبی تهدید کننده حیات (آریتمی قلبی ) می باشد که درمان موثر آن دادن شوک الکتریکی است که فوراً ضربان قلب را منظم نموده و حیات را به بیمار باز می گرداند . در صورتی که به بیمار شوک داده نشود شانس بقا با گذشت هر دقیقه از زمان بروز آریتمی 10 درصد کاهش می یابد . به منظور پیشگیری از مرگ و میر ناشی از SCD ( مرگ ناگهانی قلبی ) در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، دستگاه الکترونیک یا AED در اماکن عمومی تعبیه شده است . این دستگاه کاملا خودکار، دارای راهنمای گفتاری ( صوتی ) و تصویر مراحل کار و اماکن استفاده توسط عموم مردم می باشد و احیاء بیمار را تا رسیدن نیروهای تخصصی فوریت های پزشکی مدیریت می کند .

با جمع‌بندی نظر اعضای حاضر در جلسه، مقرر شد این پیشنهاد با بخشنامه معاون اول رئیس جمهور اجرایی و ابلاغ شود.

افزایش پنج درصدی تعرفه خدمات پرستاری در منزل در سال 1397

سومین دستور جلسه این کمیسیون مربوط به تعرفه خدمات پرستاری در منزل در سال 1397 بود که با افزایش 5 درصدی تعرفه خدمات پرستاری موافقت شد و موضوع برای تایید نهایی به هیئت دولت ارسال شد.

مراحل صدور گواهی غربالگری ژنتیک به منظور ثبت ازدواج در دفاتر مشخص شد

آیین نامه اجرایی تبصره (3) ماده (75) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه با موضوع مراحل صدور گواهی غربالگری ژنتیک و میزان کمک برای آزمایش ژنتیک، دستور بعدی این جلسه بود که با اعمال تغییرایی به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

گفتنی است، طبق ماده (75) قانون برنامه ششم توسعه، کلیه متقاضیان ازدواج باید جهت ثبت قانونی ازدواج دائم، گواهی انجام غربالگری در شبکه های بهداشت و درمان را به منظور شناسایی ازدواج‌های پر خطر از نظر بروز اختلالات ژن شناسی (ژنتیکی) به دفاتر ازدواج ارائه نمایند. موارد در معرض خطر می توانند به مراکز مشاوره اعم از مراکز بهداشت وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا مراکز مشاوره مورد تأیید سازمان بهزیستی ارجاع و چنانچه نیاز به آزمایش ژن شناسی (ژنتیک) باشد در چهارچوب احکام ماده (۷۰) این قانون به مراکز مجاز معرفی شوند.

هم‌چنین،  طبق تبصره (3) ماده یادشده، آیین نامه چگونگی مراحل صدور گواهی و میزان کمک بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) جهت انجام آزمایش های ژن شناسی (ژنتیک) به پیشنهاد وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان بهزیستی) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده که پس از تایید کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک به تصویب هیأت وزیران می رسد.

جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت به ریاست دکتر انصاری و حضور اعضاء در روز یکشنبه 25 شهریور 1397 از ساعت 14 تا 16 در سالن اجتماعات دفتر هیئت دولت برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: