کد خبر: ۳۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۷۱۱
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
وزارت راه، مسکن و شهرسازی به استناد ماده (۲۲) قانون هواپیمایی کشوری، آیین نامه قابلیت پرواز هواپیماها، کارخانه‌ها و تعمیرگاه‌های مربوط به هواپیمایی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ایکائو (ICAO) یک نهاد تخصصی در سازمان ملل متحد است که در ۷ دسامبر سال ۱۹۴۴ در ضمن تنظیم و امضای پیمان حمل و نقل هوایی موسوم به پیمان شیکاگو تشکیل شد. وظیفه این سازمان، هماهنگ سازی استانداردهای بین المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در سطح جهان است اما موجودیت آن به طور رسمی در سال ۱۹۴۷ اتفاق افتاد. ایران نیز در سال ۱۳۲۷ رسماً به پیمان شیکاگو و در نتیجه به ایکائو پیوست.

پیمان شیکاگو در (96) ماده تدوین و بر اصول کلی حقوق بین المللی و هوانوردی از جمله اصل حاکمیت دولت ها بر قلمرو و تابعیت هواپیما تأکید دارد. دولت هر کشور مجاز است در محدوده کشور خود، اقدام به فعالیت های هوایی کند اما در روابط بین المللی و ارتباط هوایی نمی تواند پرواز نماید مگر آن که دولت ها متقابلاً در زمینه ۷ نوع آزادی مربوطه به هوایی توافق کنند.

براساس ماده (22) قانون هواپیمایی کشوری - مصوب1328- آیین ‌نامه ‌های اجرایی شامل مقررات مربوط به پرواز هواپیماهای کشوری ایرانی و خارجی، تأمین بی خطری پرواز هواپیماها، فرودگاه ها، ثبت و تابعیت هواپیماها، قابلیت پرواز هواپیما، گواهینامه‌های متخصصان فنی هواپیمایی مؤسسات مربوط به تعلیم و تربیت‌متخصصین فنی هواپیمایی، کارخانه‌ها و تعمیرگاه­های مربوط به هواپیمایی، حمل و نقل هوایی سوانح هواپیمایی، مخابرات هواپیمایی و موارد ‌توقیف موقت یا لغو هرگونه اجازه ‌نامه یا گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف هواپیمای متخلف، از سوی اداره کل هواپیمایی کشوری تنظیم و پس از ‌تصویب هیئت وزیران به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.

لذا وزارت راه، مسکن و شهرسازی به استناد ماده فوق، آیین نامه قابلیت پرواز هواپیماها، کارخانه ها و تعمیرگاه های مربوط به هواپیمایی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون