کد خبر: ۳۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۱۷۱۳
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
شورای ‏عالی استان‌ها طرحی را برای اصلاح مواد (۷)، (۹) و (۱۱) آیین‏ نامه تشکل ‏های مردم نهاد به هیئت دولت ارسال کرده است.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول و فصول خود به ویژه فصل هفتم و در اصول هفتگانه خود بر نقش و مشارکت مردم به صورت نهادینه و در قالب احزاب و نهادهای مدنی تأکید نموده است. طبق اصول مصرح در فصل هفتم قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران –مصوب سال 1375- بر نقش شوراها به عنوان نهادی مؤثر در ترغیب و تشویق و ایجاد شرایط مشارکت مردم و نهادهای مردم نهاد تأکید ویژه ای شده است. بنابراین انتظار می رود در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کشور از ظرفیت عظیم شوراها استفاده شود.

لذا در این راستا شورای ‏عالی استان ها به استناد اصل (102) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و بند (3) ماده (88 تنقیحی) مورخ 20 /04 /1397 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، طرحی را با قید دو فوریت برای اصلاح مواد (7)، (9) و (11) آیین ‏نامه تشکل‏ های مردم نهاد به هیئت دولت ارسال کرده است. از آنجایی که در «آیین‏‌نامه تشکل‏ های مردم نهاد» شورایی با عنوان «شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‏‌ها» پیش‏ بینی شده است که فاقد نمایندگانی از سه شورای شهرستان، استان و عالی استان‏ ها است این پیشنهاد ناظر به اصلاح موادی از این آیین‏‌نامه با اضافه کردن نمایندگانی از این سه شورا می‌باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون