کد خبر: ۳۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت مصاحبه‌ای در خصوص اهمیت لایحه «ساماندهی تعهدات دانش آموختگان رشته‏‌های پزشکی و پیراپزشکی» با دکتر مرادی دبیر کمیسیون لوایح دفتر دولت داشته که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

جای خالی پزشک در مناطق محروم با هیچ چیز پرنمی شود/ محرومیت‌های اجتماعی برای مستنکفین از تعهد خدمت در گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی

 1. اهمیت گذراندن تعهد خدمت در گروه‏‌های پزشکی و پیراپزشکی چیست؟

طبق قوانین و مقررات موجود، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول تأمین نیروی انسانی متخصص در حوزه پزشکی کشور است. در این راستا، با توجه به محدود بودن ظرفیت دانشگاهی بویژه در حوزه پزشکی و تقاضای بیش از ظرفیت در این حوزه علی‌‏القاعده از بین متقاضیان افراد معدودی گزینش می‏شوند که این تعداد علی‌‏القاعده باید جوابگوی گستره وسیع و پهناور کشور و صد البته با تنوع اقلیمی و آب و هوای کاملاً متفاوت باشد.

توضیح اینکه در حوزه گروه‏‌های مهندسی ممکن است 200 هزار نفردانشجو نیاز باشد در حالی که متقاضی شرکت در این رشته‌‏ها 150 هزار هستند، در نتیجه همه کسانی که در آزمون شرکت می‏‌کنند 100 درصد در یکی از رشته‌‏های تحصیلی آن حوزه پذیرفته می‏‏‏‏‌شوند.این در حالی است که در گروه‏‌های پزشکی وضعیت متفاوت است. در این حوزه ما سالیانه 150 هزار نفر نیاز داریم، در حالی که متقاضیان کنکور قریب به 550 هزار نفر هستند. بنابر این یک سوم شرکت‏‌کنندگان در آزمون ریزش می‏‌کنند. از طرفی، همه این پذیرفته‌‏شدگان حاضر نیستند در مناطق محروم و در شرایط بد آب و هوایی خدمت کنند. لذا با لحاظ تمام این مسائل باید طوری این موضوع را مدیریت کنیم تا نیروی انسانی لازم را از میان این تعداد پذیرفته‏‌شدگان به تمامی مناطق کشوراعزام کنیم و برای مناطق محروم که نیاز بیشتری به تخصص‌‏های حوزه پزشکی دارند تدبیر مناسبی بیاندیشیم.

افزون بر این، به دلیل آنکه جامعه ما رو به پیری می‌‏رود و نیاز جامعه به پزشک و خدمات درمانی بیشتر می‌‏شود، باید به میزان لازم پزشک و نیروی متخصص تربیت کنیم و در مناطق مختلف توزیع نماییم.

بنابراین، وزارت بهداشت بر اساس وظیفه قانونی خود در تأمین پزشک برای جامعه، از پذیرفته‏‌شدگان در این رشته‌‏ها و حتی در مواردی پیش از پذیرفته‌‏شدن در آزمون و در همان مراحل اولیه مصاحبه، تعهد خدمت در مناطق محروم را به مدت شش ماه یا یک سال از متقاضیان اخذ می‏‌کند. در واقع پذیرفته‏‌شدگان تعهد خدمت می‏‌دهند و اعلام آمادگی می‌‏کنند که در هر نقطه‏‌ای که مشخص شد خدمت کنند. بنابر این، اهمیت گذراندن تعهد خدمت در رشته‌‏های پزشکی رفع نیاز جامعه و جبران خلأها و کمبودهایی است که به ویژه در مناطق محروم و حاشیه‏‌های کشور پهناورمان وجود دارد. در حالی که در مراکز استان‏ها و تهران و شهرهای بزرگ چنین مشکلی وجود ندارد، و این بحث به منظور رفع نیازهای پزشکی اعم از عمومی و تخصصی مطرح شده است.

 

 1. چه تعداد از افراد فارغ التحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی تعهدات خدمت خود را انجام نداده اند؟

طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در سال‏های گذشته حدود 300 نفر از تعهد خدمت پزشکی در مناطق محروم سرباز زده‌‏اند که خوشبختانه با سخت‏گیری‏‌های اعمال شده این تعداد رو به کاهش است، به طوری که این رقم به حدود 80 تا 180 نفر رسیده است.

 1. چه ضمانت‏‌های اجرایی در این لایحه برای گذراندن تعهد خدمت در نظر گرفته شده و نبودن این ضمانت‏‌ها در قوانین کنونی چه آثاری دارد؟

با بروز این مشکلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصمیم گرفت، ضمانت اجراهای جدیدی را تعیین کند تا متعهدین به خدمت را مکلف به انجام تعهد نماید. البته برخی ضمانت اجراهایی از گذشته وجود داشته ولی کافی نبوده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در وهله اول ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی را مبنا قرار داد و خواستار تعمیم آن به دانش‌‏آموختگان حوزه پزشکی و پیراپزشکی شد. مطابق ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی که سال‏های زیادی به ویژه در زمان جنگ هم مطرح بود کسانی که خدمت وظیفه خود را انجام ندهند از دریافت برخی خدمات و امتیازات اجتماعی مانند گواهینامه رانندگی، تسهیلات بانکی، حق بیمه، و ... محروم می‌‏گردند.

این پیشنهاد در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک بررسی و اشکالاتی برای تعمیم قانون مذکور به مشمولان حوزه درخواستی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح و بنا شد متن جدیدی تهیه و ارایه شود. در پیشنهاد جدید ضمن برقراری برخی محدودیت‏‌ها برای مستنکف از انجام تعهد، محدودیت‏‌هایی نیز برای اشخاصی که این افراد را به کار می‏‏‏‌گیرند یا خدمات ممنوعه را به آنان ارائه می‌‏کنند، در نظر گرفته شده است.

 1. ضرورت تصویب این لایحه در چیست؟

با توجه به مطالب گفته شد کاملاً مشخص است که عده‏‌ای از افراد پذیرفته ‏شده در رشته‏‌های پزشکی و پیراپزشکی ظرفیت‏‌های محدود موجود را اشغال می‏‌کنند و علی‏رغم هزینه‏‌های گزافی که برای تحصیل هر نفر از آنان صرف شده (برابر اطلاعات بالغ بر 300 میلیون تومان می‏‌باشد) و با وجود سپردن تعهد، پس از پایان دوره تحصیلی‏‌شان از رفتن به مناطق محروم خودداری می‌‏کنند. این در حالی است که وقتی یکی از متعهدین خدمت از رفتن به مناطق محروم سرباز می‏زند، در واقع این جای خالی با هیچ چیزی پر نمی‌‏شود. حتی اگر فرض کنیم مستنکفین به جای 300 میلیون تومان هزینه مربوط، یک میلیارد تومان خسارت نیز بپردازند باز مشکل حل نشده باقی می‌‏ماند و نیاز جامعه به تخصص‏‌های حوزه پزشکی برطرف نمی‏‌شود. نکته قابل تأمل آن است که با هیچ روش دیگری نیز این نیاز برطرف نمی‏‌شود، مگر اینکه از کشورهای دیگر متخصص وارد کنیم. در واقع هزینه‏‌هایی صرف این دانش‌‏آموختگان شده و این متعهدین باید به حکم اصول اخلاقی به تعهدشان پایبند باشند.

اثر تخریبی دیگر این موضوع این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجبور است برای جبران کمبود متخصص مربوط در مناطق محروم، اشخاص دیگری را با تحمل هزینه‏‌های گزاف و دادن امتیازات چند برابری به آن مناطق اعزام کند. از طرف دیگر، وقتی یک نفر به تعهد خود پایبند نمی‌‏ماند، اثر ضد انگیزشی برای سایرین ایجاد می‌‏کند و سایر دانش‌‏آموختگان را که تعهد خدمت در مناطق محروم داده‏‌اند، مأیوس و ناامید می‏‌کند.

متاسفانه عمده کسانی که از انجام تعهد سرباز می‏زنند، کسانی هستند که دارای وابستگی‌های خاص هستند و به این ترتیب مشکل بزرگی را برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد می‌‏کنند.

 1. در صورت تصویب این لایحه چه محدودیت‏‌های جدیدی برای مشمولان آن در نظرگرفته می‌‏شود؟

در صورتی که متعهد پس از پایان تحصیل به تعهد خویش عمل ننماید، ضمانت اجراهایی پیش‏‌بینی شده که در واقع نوعی محرومیت از حقوق اجتماعی محسوب می‏‏‏‏ شود. از جمله این حقوق که مشمولان لایحه از آن محروم خواهند شد، می‏‏ توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ارائه دانشنامه و هرگونه تاییدیه تحصیلی و مدارک مربوط مقاطعی که تعهدات آن مقطع به اتمام نرسیده است
 • خروج از کشور (البته در صورت شروع تعهد و ارائه وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی کافی منعی وجود ندارد)
 • به کارگیری یا اشتغال در مراکز خصوصی، موسسات عمومی غیردولتی و خیریه
 • به کارگیری یا اشتغال در کلیه دستگاه‏های حکومتی
 • دریافت هرگونه تسهیلات تجاری، بازرگانی و کسب و کار از بانکها و موسسات مالی و اعتباری
 • پروانه حرف پزشکی و یا تمدید آن
 • پروانه کسب و اشتغال در سایر مشاغل
 • مدیریت عامل یا عضویت در هیئت مدیره شرکت‏‌های دولتی، تعاونی و خصوصی
 • ثبت نام تجارتی یا موسسه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و علمی

هم چنین برای رسیدگی به تخلفات و جرایم موضوع این قانون در مورد فارغ‏‌التحصیلان مستنکف و به‏ کارگیرندگان و ارائه‌دهندگان خدمات مذکور در این لایحه ترتیباتی مشخص شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: