کد خبر: ۳۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
در نخستین جلسه فرعی کمیسیون خاص شفافیت، ضمن تشریح ضرورت شفافیت و بررسی آن به طور ویژه در قالب لایحه شفافیت، جزئیات لایحه به بحث گذاشته و مواردی اصلاح شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در ابتدای نخستین جلسه فرعی کمیسیون خاص شفافیت، دکتر علوی، دبیر کمیسیون به بیان سابقه طرح این لایحه پرداخت و گفت: این لایحه توسط مرکز بررسی های استراتژیک و معاونت حقوقی رئیس جمهور کارشناسی شده و در جلسات کمیسیون به کلیات آن ورود نخواهد شد و تنها جزئیات آن اصلاح می‌شود.

علوی افزود: با توجه به تاکید رئیس جمهور بر شفافیت و فرصت اندکی که برای بررسی و طرح این لایحه در هیئت دولت باقی است، برنامه کمیسیون خاص شفافیت این است که هر هفته در دو جلسه فرعی به بررسی مفاد این لایحه پرداخته و همزمان گزارش جلسات فرعی برای جلسه اصلی آماده و نهایی شود.

در ادامه این جلسه اعضای حاضر به تبادل دیدگاه‌های خود در خصوص بررسی مستقل این لایحه پرداختند و مرز میان این لایحه با لایحه تعارض منافع عمومی و ارتقای نظام سلامت اداری مورد بحث قرار گرفت.

هدف از این لایحه ارتقا شفافیت در حوزه های مختلف، ارتقای اعتماد عمومی به نظام و افزایش سلامت نظام اداری و مقابله با فساد است.

قوانین دیگری نیز وجود دارد که به برخی از مؤلفه‏های تحقق شفافیت پرداخته‏اند، ضمن اینکه بخش‏هایی از حوزه‏های شفافیت از متن لایحه حذف شده است و تداخلی با دیگر قوانین وجود ندارد.

برخی از اعضای این جلسه، لایحه حاضر را با وجود 80 ماده مطول ارزیابی کردند و معتقدند در فضای آرمانی تدوین شده است.

پس از بحث در خصوص کلیات این لایحه به بررسی مواد آن پرداخته شد.

بر اساس پیشنهاد اعضا، عنوان لایحه اصلاح گردید و واژه «جامع» از آن حذف شد. هم‌چنین، ماده (1) و بند (1) ماده (2) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

گفتنی است، اولین جلسه فرعی کمیسیون خاص شفافیت روز یکشنبه 4 شهریور 1397 با حضور نمایندگان نمایندگان وزارت دادگستری، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان امور اداری و استخدامی، معاونت حقوقی رئیس جمهور و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در سالن اجتماعات دفتر هیئت دولت برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: