کد خبر: ۳۹۰۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه اصلی کمیسیون لوایح با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست وزیر دادگستری و با حضور معاونان و دستیار ویژه رییس جمهور و نمایندگان دستگاه‌های مربوطه شنبه ۲۷ مرداد به میزبانی دفتر هیئت دولت در نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» جلسه اصلی کمیسیون لوایح با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست علیرضا آوایی وزیر دادگستری و با حضور جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی و معاون رییس جمهور، حسینعلی امیری معاونت امور مجلس رییس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی و نمایندگان دستگاه های مربوطه شنبه 27 مرداد به میزبانی دفتر هیئت دولت درنهاد ریاست جمهوری تشکیل شد. بیان مختصری از پیشینه موضوعات مطروحه و شرحی موجز از روند بررسی آن ها در نشست فوق در ادامه تقدیم حضور می گردد.

 

آیین نامه اجرایی قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون لغو ضرورت تصدیق رسمی اسناد دولتی بیگانه ، آپوستیل (Apostille)

معاهده آپوستیل شرایطی را فراهم می کند که به موجب گواهینامه مخصوص، اسناد صادر شده در هریک از کشورهای عضو در سایر کشورهای عضو قابلیت بهره برداری و استفاده حقوقی و قانونی را خواهد داشت و در حقیقت یک سند بین المللی است که آن را با اسناد رسمی داخلی کشورها می توان مقایسه نمود. گواهینامه آپوستیل به طور معمول به اسناد و تأییدیه های محلی پیوست می شود تا به این اسناد وصف بین المللی ببخشد.

وزارت امور خارجه به استناد تبصره (3) ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سال 1961 لغو ضرورت تصدیق رسمی اسناد دولتی بیگانه (Apostille) مصوب 29 /01 /1391 مجلس شورای اسلامی، پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون مذکور را جهت بررسی و تصویب در هیئت وزیران ارایه نمود.

پس از ارزیابی دو تبصره آیین نامه اجرایی قانون مذکور در جلسه اصلی مورخ 1397/05/27 کمیسیون لوایح، ادامه روند بررسی به جلسه آتی موکول شد.

 

صدور مجوز فروش اموال و دارایی های غیرمنقول مازاد اداره کل انتقال خون استان تهران جهت تأمین اعتبار بازنشستگی تعدادی از کارکنان اداره مذکور

بر اساس بند (ج) تبصره (12) قانون بودجه سال 1396 کل کشور، دستگاه های اجرایی مجازند از محل فروش اموال و دارایی های غیرمنقول مازاد در اختیار خود به استثنای انفال و اموال دستگاه های زیر نظر مقام معظم رهبری و موارد مصداق مندرج در اصل (83) قانون اساسی، پس از واریز به حساب درآمد عمومی نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش خدمت به افرادی که بر اساس قانون بازخرید یا بازنشسته می شوند از محل اعتبار این قانون، مطابق آیین نامه اجرایی که توسط سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی تهیه می گردد و به تصویب هیئت وزیران می رسد، اقدام نمایند.

لذا با عنایت به درخواست بازنشستگی تعدادی از کارکنان اداره کل انتقال خون استان تهران و عدم تخصیص اعتبار لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه استان برای پرداخت پاداش پایان خدمت و مانده مرخصی آنان، وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست،‌ صدور مجوز لازم جهت فروش برخی اموال مازاد اداره کل مذکور را به هیئت وزیران ارایه نمود که در جلسه اصلی مورخ 1397/05/27 کمیسیون لوایح مطرح و مورد موافقت قرار گرفت.

 

درخواست صدور مجوز فروش دو پلاک ثبتی در استان های یزد و سمنان از سوی وزارت جهاد کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی در راستای اجرای ماده (115) قانون محاسبات عمومی کشور و با رعایت تشریفات ماده (6) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) و نیز در راستای اجرای ماده (12) قانون تشکیل وزارت فوق و با رعایت ماده (115) قانون محاسبات عمومی کشور، درخواست صدور مجوز فروش دو پلاک ثبتی در استان های سمنان و یزد را به هیئت وزیران ارایه نمود که پس از طرح در جلسه اصلی مورخ 1397/05/27 کمیسیون لوایح با موافقت اعضا به تصویب رسید.

 

درخواست صدور مجوز اجاره 99 ساله شش دانگ یک پلاک ثبتی به عنوان سفارت دولت جمهوری آذربایجان در تهران

با توجه به وضعیت استیجاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو و لزوم ساماندهی و تثبیت وضعیت املاک دولت ایران در جمهوری آذربایجان، طی تفاهم اولیه مقرر شده در مقابل اعطای مجوز استملاک مشروط (99 ساله) قطعه زمینی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، دولت جمهوری آذربایجان در اقدام متقابل نسبت به صدور مجوز استملاک ساختمان کنونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو اقدام نماید.

با عنایت به موارد فوق، وزارت امور خارجه درخواست صدور مجوز واگذاری شش دانگ یک پلاک ثبتی به صورت اجاره 99 ساله به عنوان سفارت دولت جمهوری آذربایجان در تهران را به هیئت وزیران ارایه نمود که پس از طرح در جلسه اصلی مورخ 1397/05/27 کمیسیون لوایح مورد موافقت قرار گرفت.

 

مجوز فروش ساختمان سابق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور کنیا -  نایروبی

به منظور تکمیل احداث ساختمان جدید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا، وزارت امور خارجه،‌ درخواست صدور مجوز فروش ساختمان سابق نمایندگی در نایروبی را به هیئت وزیران ارایه نمود که پس از طرح در جلسه اصلی 1397/05/27 کمیسیون لوایح با توافق اعضا مورد تصویب قرار گرفت.

 

مجوز فروش نمایندگی ایران در لاگوس - کشور نیجریه

با توجه به انتقال پایتخت سیاسی دولت نیجریه از لاگوس به ابوجا، وزارت امور خارجه درخواست صدور مجوز فروش ملک سفارت سابق جمهوری اسلامی ایران در لاگوس کشور نیجریه را به هیئت دولت ارایه نمود تا از محل درآمد ناشی از آن، اقدامات لازم برای احداث ساختمان‌های سفارت و اقامتگاه بر روی دو قطعه زمین متعلق به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوجا صورت پذیرد. این درخواست پس از طرح در جلسه اصلی مورخ 1397/05/27 کمیسیون لوایح مورد موافقت قرار گرفت.

 

گفتنی است جلسه اصلی کمیسیون لوایح با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست علیرضا آوایی وزیر دادگستری و با حضور جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی و معاون رییس جمهور، حسینعلی امیری معاونت امور مجلس رییس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی، نمایندگان وزارت‌خانه های امور خارجه، راه و شهرسازی،‌ دادگستری، جهاد کشاورزی،‌ بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه شنبه 27 مرداد میزبانی دفتر هیئت دولت در نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: