کد خبر: ۳۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک اصلاح اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، تعطیلات زمستانی مدارس و آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده (6) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه – مصوب 1395- موضوع نحوه انتقال تخفیفات نداشتن حوادث منجر به خسارت مورد بررسی قرار گرفت.

 بررسی سه موضوع در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در ابتدای این جلسه موضوع اصلاح اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک که در جلسات گذشته نیز به آن پرداخته شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

 

تصویب اصلاح اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک

گفتنی است، پیش از این در جلسه هفته گذشته این کمیسیون این آیین نامه تا ماده 10 بررسی و توسط اعضا اعلام نظر و اصلاح شده بود و ادامه سایر مواد آن در جلسه روز گذشته کمیسیون به بحث گذاشته شد.

اعضای این جلسه با اعلام نظرات خود اساسنامه جدید این صندوق را نهایی نموده و با اعمال اصلاحاتی به تصویب رساندند.

گفتنی است، قانون تأسیس صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در سال 1375 و اساسنامه صندوق یاد شده در سال 1376 به تصویب هیئت وزیران رسیده است و هم‌چنین  در ماده (4) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب 1379 مقرر شده بود: "به منظور ساماندهی و استفاده مطلوب از امکانات شرکتهای دولتی و افزایش بازدهی و بهره وری و اداره مطلوب شرکتهائی که ضروری است در بخش دولتی باقی بمانند و نیز فراهم کردن زمینه واگذاری شرکتهائی که ادامۀ فعالیت آنها در بخش دولتی غیرضروری است به بخش غیردولتی، به دولت اجازه داده می شود نسبت به واگذاری، انحلال، ادغام و تجدید سازمان شرکتهای دولتی، اصلاح و تصویب اساسنامه شرکتها، تصویب آیین نامه های مالی و معاملاتی، تصویب آیین نامه های استخدامی و بیمه، با رعایت مقررات و قوانین مربوط و جابجائی و انتقال وظایف، نیروی انسانی، سهام و دارائی های شرکتهای دولتی و شرکتهای وابسته به آنها با رعایت موارد ذیل اقدام کند".

 به استناد ماده فوق الذکر، اساسنامه صندو‌ق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترو‌نیک (شرکت مادر تخصصی) در سال 1382 به تصویب رسید.

بر اساس ماده (69) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور - مصوب 1395- و بند (2) آن "به‌ منظور تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی موضوع توسعه درون ‌زا، ارتقای توان تولید ملی، اقتصاد دانش ‌بنیان و دستیابی به اهداف بخش صنعت و معدن، «صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک» به «صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته» تغییر نام می‏‌یابد. اساسنامه صندوق متناسب با مأموریت جدید ظرف مدت شش‌ ماه به پیشنهاد مشترک سازمان‌ های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصویب هیأت وزیران می ‌رسد".

وزارت صنعت، معدن و تجارت در اجرای حکم قانونی فوق، پیشنهاد یاد شده را که با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان امور اداری و استخدامی کشور تدوین شده، برای سیر مراحل تصمیم گیری ارائه کرده است.

 

تعطیلات زمستانی مدارس در انتظار لایحه

هم‌چنین، موضوع تعطیلات زمستانی مدارس که پیش از این نیز در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته بود مجددا در کمیسیون مطرح و با توجه به وجود قانون مشخص برای زمان آغاز مدارس و هم‌چنین روزهای تعیین شده آموزشی مقرر شد در صورت تداوم درخواست پیشنهاد دهنده، پیشنهاد به صورت لایحه مطرح گردد. 

 

نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث در صورت نداشتن حوادث منجر به خسارت

در بررسی سومین دستور جلسه، آیین نامه اجرایی تبصره ماده (6) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه – مصوب 1395- موضوع نحوه انتقال تخفیفات نداشتن حوادث منجر به خسارت با اعمال اصلاحاتی به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

گفتنی است، در جلسه پیشین این کمیسیون، آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده (6) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث مورد بررسی و تا ماده چهار آن به بحث گذاشته شد و ادامه روند بررسی این آیین‌نامه در جلسه اخیر کمیسیون به پایان رسید.

جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت روز یکشنبه 28 مرداد 1397 به ریاست دکتر انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و با حضور دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، و نمایندگان وزارت‌خانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، صمت، عتف، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برنامه و بودجه و نیروی انتظامی و بیمه مرکزی در سالن جلسات دفتر هیئت دولت برگزار شد.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: