کد خبر: ۳۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
شماره مصوبه : ۵۵۶۴۱/۶۸۶۱۴
هیئت وزیران به پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری همدان و به منظور بهره گیری بهینه از فرصت ایجاد شده به واسطه انتخاب شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی در سال ۱۳۹۷ (۲۰۱۸ میلادی) با انتخاب شهر همدان بعنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) موافقت کرد.

انتخاب شهر همدان بعنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD)به گزارش«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، در سال 1396 به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و با ارائه و تبیین قابلیت ها و توانمندیهای گردشگری از سوی استان همدان ، این شهر در دومین نشست وزرای گردشگری ACD در کشور کامبوج به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا انتخاب گردید و از طریق وزارت امور خارجه بصورت مکتوب به دبیرخانه مجمع گفتگوی همکاری آسیا اعلام گردید. با توجه به ضرورت برنامه ریزی برای میزبانی شایسته از این رویداد مهم بین المللی، برگزاری برنامه های کلان و موثر توسعه گردشگری با تامین نیازها و زیرساختهای گردشگری، شناساندن ظرفیت های گردشگری با تهیه و تدوین مجموعه آثاری در زمینه تاریخ، مفاخر، جاذبه های گردشگری، آثار و ابنیه های تاریخی، توانمندیها و غنای فرهنگی شهر همدان ایجاب می کند این رویداد را به بازتابی روشن از موفقیت های دولت تدبیر و امید در سیاست خارجی و ارائه چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران در زمینه گردشگری، سمت و سو دهیم و از اثرات ارزشمند اقتصادی و فرهنگی آن بهره مند گردیم. لازمه این رویکرد، عزم ملی و باور مشترک و مشارکت کلان تمامی دست اندرکاران به ویژه سازمان ها و نهادهای مرتبط می باشد.

در این راستا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  و استانداری همدان طی پیشنهاد مشترکی، خواستار تشکیل ستاد ملی سیاست گذاری همدان  و ستاد برنامه ریزی و اجرایی استان همدان شده اند. که مراتب در کمیسیون فرهنگی مطرح و به تصویب رسید و با توجه به فوریت موضوع و فرصت اندک باقیمانده تا افتتاح رسمی این رویداد بین المللی و انتخاب شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا (5 /6 /1397)، مراتب در جلسه 24 /5 /1397 هیئت وزیران مطرح و مورد موافقت قرار گرفت.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون