کد خبر: ۳۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
پیشنهادهای اصلاح آیین نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه های کشور، و انتخاب شهر همدان بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی تصویب و برای طرح در هیئت وزیران آماده شد.

تصویب دو پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی دفتر هیئت دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی دفتر هیئت دولت که روز یکشنبه 21 مرداد 1397 برگزار شد، پیشنهادهای اصلاح آیین نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه های کشور و انتخاب شهر همدان بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تصویب آییننامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه های کشور

اصلاح مواد (17) و (18) آیین‌نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه های کشور به‌‍منظور واگذاری بحث نظارت بر ورود خرید نقل و انتقال دستگاه های چاپ و تجهیزات به وزارت صنعت و معدن و تجارت دستور اول این جلسه کمیسیون فرهنگی بود که این آیین نامه با اعمال تغییراتی به تصویب رسید.

وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیشنهاد مشترکی با ارایه دلایل توجیهی به منظور انتزاع حوزه صنعت چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمرکز بیشتر امور صنعت چاپ در وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاد اصلاح آیین نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه های کشور مصوب 1371 را به دفتر هیئت دولت ارائه نمود.

در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی ضمن اصلاح چند تبصره مواد زیر جایگزین مواد 17 و 18 شد:

ماده 17 : ورود، خرید، فروش و نقل و انتقال دستگاه های چاپ و تجهیزات مربوطه موضوع این آیین نامه توسط واحدها و طرح های صنعتی و صنفی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت یا مراجع صدور پروانه کسب، با موافقت وزارت مذکور انجام می شود.

ماده 18- هر گونه تغییر مکان دستگاه­های چاپ و تجهیزات مربوطه توسط واحدها و طرح های صنعتی و صنفی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت یا مراجع صدور پروانه کسب با موافقت وزارت مذکور انجام می شود».

تبصره- وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر مراجع صدور پروانه موظفند تغییر مکان دستگاه­های چاپ و تجهیزات مربوطه را به اطلاع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برسانند.

همدان، پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی

هم‌چنین، پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری همدان و به منظور بهره‌گیری بهینه از فرصت ایجاد شده به واسطه انتخاب شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال 1396-1397 (2018) میلادی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مورد تصویب اعضای کمیسیون فرهنگی قرار گرفت.

در سال 1396 بنا به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و با ارائه و تبیین قابلیت‌ها و توانمندی‌های گردشگری از سوی استان همدان، در دومین نشست وزرای گردشگری ACD در کشور کامبوج انتخاب گردید و از طریق وزارت امور خارجه بصورت مکتوب به دبیرخانه مجمع گفتگوی همکاری آسیا اعلام گردید.

با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای میزبانی شایسته از این رویداد مهم بین المللی، برگزاری برنامه های کلان و موثر توسعه گردشگری با تامین نیازها و زیرساختهای گردشگری، شناساندن ظرفیت های گردشگری با تهیه و تدوین مجموعه آثاری در زمینه تاریخ، مفاخر، جاذبه های گردشگری، آثار و ابنیه های تاریخی، توانمندیها و غنای فرهنگی شهر همدان ایجاب می کند این رویداد را به بازتابی روشن از موفقیت های دولت تدبیر و امید در سیاست خارجی و ارائه چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران در زمینه گردشگری، سمت و سو دهیم و از اثرات ارزشمند اقتصادی و فرهنگی آن بهره‌مند گردیم. لازمه این رویکرد، عزم ملی و باور مشترک و مشارکت کلان تمامی دست اندرکاران به ویژه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط می باشد.

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی به ریاست دکتر صالح شریعتی، وزیر ارشاد و دبیری دکتر طالبی، با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، مولاوری، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در روز یکشنبه 21 مرداد 1397 در سالن شهید بهشتی دفتر هیئت دولت برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: