کد خبر: ۳۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۶۶۳
تاریخ ثبت پیشنهاد : ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
حضور ضعیف صندوق های تأمین ضمانت، یکی از مسائل جدی در نظام تأمین مالی کشور است که بخشی از آن، ناشی از پایین بودن میزان سرمایه این صندوق ها می باشد که مشکلات عدیده ای را به همراه دارد. لذا وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت درخواست نموده اند تا با افزایش سرمایه تعهدی صندوق های ضمانت سرمایه گذاری تعاون و صنایع کوچک به منظور تکمیل نظام تأمین مالی برای بنگاه های خرد و کوچک در بخش روستایی و عشایری این مشکل برطرف گردد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از مسائل جدی در نظام تأمین مالی کشور، حضور ضعیف صندوق های تأمین ضمانت است که بخشی از آن، ناشی از پایین بودن میزان سرمایه این صندوق ها می باشد. هم اکنون اعطای میزان قابل توجهی تسهیلات بانکی در قالب برنامه های اشتغال فراگیر، رونق تولید و اشتغال روستایی و عشایری در دستور کار نظام تأمین مالی کشور است که در بسیاری از موارد به دلیل عدم حضور صندوق های ضمانت اجرا دچار مشکل می شوند. ضمن اینکه تاکنون بیش از 25 درصد از متقاضیان روستایی به دلیل نداشتن ضمانت از دریافت وام محروم مانده اند.

پیگیری ها و مکاتبات پیشین وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر شرایط موجود در کشور و در دست اجرا بودن اشتغال روستایی و عشایری و همچنین کوشش برای لحاظ نمودن این امر در آیین نامه تبصره (18) قانون بودجه سال 1397 کشور، منجر به نتیجه نشده است.

لذا به دلیل اهمیت موضوع فوق، وزارتخانه‌های مورد اشاره پیشنهاد نموده‌اند تا با الحاق ماده‌ای به آیین‌نامه اجرایی ماده تبصره (18) قانون بودجه با موضوع افزایش سرمایه تعهدی صندوق های ضمانت سرمایه گذاری تعاون و صنایع کوچک به منظور تکمیل نظام تأمین مالی برای بنگاه‌های خرد و کوچک در بخش روستایی و عشایری این مشکل برطرف گردد.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون