کد خبر: ۳۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی نهایی موضوعات سه گانه با حضور وزرا، معاونان رییس جمهور و نمایندگان دستگاه های مربوطه در محل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

بررسی موضوعات سه گانه در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دفتر هیئت دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی نهایی موضوعات سه گانه با حضور وزرا، معاونان رییس جمهور و نمایندگان دستگاه های مربوطه، یکشنبه 7 مرداد به میزبانی دفتر هیئت دولت تشکیل شد. بیان مختصری از پیشینه موضوعات مطروحه و شرحی موجز از روند بررسی آن ها در نشست فوق در ادامه تقدیم حضور می گردد.

 

الف- لایحه الحاق یک بند و یک تبصره به قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آن ها در امر صادرات

از دیدگاه وزارت صنعت، معدن وتجارت  "قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن ها در امر صادرات" با وجود جامع و کامل بودن در امر حمایت از تولید داخل و تقویت صادرات، به دلیل نداشتن ضمانت اجرایی لازم و اینکه در صورت نقض این قانون چه تبعاتی متوجه اشخاص حقیقی، حقوقی و سازمان ها خواهد بود، نیازمند بازنگری است تا ضمن اصلاح در راستای حفظ منافع ملی و سیاست های اقتصاد مقاومتی، با بازبینی و لحاظ نمودن ضمانت های اجرایی مورد نیاز، ضمن تأکید بر الزام آور بودن رعایت و اجرای قانون توسط تمامی دستگاه های ذی ربط، مجازات احتمالی در صورت عدم رعایت قوانین بر همگان مشخص و ابلاغ گردد.

لذا وزارت مورد اشاره با ارایه پیشنهادی تحت عنوان لایحه الحاق یک بند و یک تبصره به قانون فوق، درخواست اصلاح آن را ارایه نمود ولی پس از بررسی لایحه مذکور در جلسات فرعی و تخصصی کمیسیون مربوطه، با توجه به عدم خریداری کشتی توسط دستگاه های دولتی و فقدان ادلّه توجیهی کافی در خصوص کارایی پیشنهاد ارایه شده و مطالعه آثار جانبی آن بر روی سایر حوزه های فعالیتی از جمله شیلات و گردشگری، با مخالفت نمایندگان حاضر در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با کلیات این پیشنهاد، موضوع از دستور کار کمیسیون خارج گردید.

 

ب- اختلاف نظر وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت درمورد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی

اختلاف نظر وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت در مورد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی، موضوعی است که به دلیل اهمیت آن، حسب نظر رییس دفتر رییس جمهور، جهت بررسی به دفتر هیئت دولت ارسال شد.

به موجب ماده (1) قانون تمرکز اختیارات و وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی –مصوب 1391- کلیه اختیارات، وظایف و امور مربوط به سیاست گذاری، برنامه ریزی، نظارت و انجام اقدامات لازم در مواردی که در بندهای (الف) و (ب) این قانون ذکر شده است (صنایع تبدیلی بلافصل با یک مرحله تبدیل در بخش کشاورزی ) از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.

 اما از آنجا که در اغلب موارد، امکان تفکیک مراحل تبدیل به دلیل پیوستگی فرآیندهای صنعتی وجود نداشت نسبت به تعیین 359 ردیف محصولات اقدام و مراتب جهت اجرا به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد. اما وزارت جهاد کشاورزی به دلیل عدم ارتباط این فعالیت‌ها با مأموریت‌های این سازمان و اعتراض صنعتگران تقاضا کرد پروانه واحدهای تولیدی (نظیر شیر و فرآورده‌های لبنی و ...) که اغلب ماهیت صنعتی دارند به وزارت صنعت، معدن و تجارت انتقال یابند.

در نهایت این وزارتخانه درخواست نمود انتقال پروانه‌ها صرفاً درصورت درخواست واحدهای تولیدی انجام شود و وزارت جهاد کشاورزی تنها نسبت به صدور مجوزها درخصوص 359 قلم توافق شده اقدام نماید.

در مجموع به دلیل عدم توافق و با توجه به دستور بررسی موضوع از طرف رییس جمهور، مراتب به معاونت حقوقی نهاد رییس جمهوری ابلاغ شد. حسب نظر این معاونت، تصمیم گیری در مورد موضوعات مورد اختلاف نظر به دولت محول شد تا دولت رأساً موارد ابهام کالاهای مربوط را با اخذ نظر وزارتخانه‌های یادشده، تعیین تکلیف نماید.

پس از بررسی موضوع مربوطه در جلسات فرعی و تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست، موارد مورد اختلاف میان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت در جلسه اصلی کمیسیون مورد بررسی و توافق قرار گرفت.

 

ج - آیین نامه اجرایی ماده (7) قانون دریایی ایران

طبق ماده (7) قانون دریایی ایران –مصوب 1343/06/29- برای تغییر تابعیت کشتی های ایرانی (حس درخواست مالک) و همچنین شرایط خروج از تابعیت و دیگر موارد مرتبط می بایست طبق مقرراتی که از طرف هیئت وزیران تصویب می شود پیش بینی و به مورد اجرا گذاشته شود. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی، پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده یاد شده را جهت طی مراحل تصویب هیئت ویزران ارایه نمود. پس از بررسی نهایی، آیین فوق در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی با اصلاحاتی تصویب و به هیئت وزیران ارسال شد.

 

لازم به ذکرست جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی نهایی موضوعات فوق به ریاست عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نیره پیروز بخت رییس سازمان ملی استاندارد، عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی، محمدرضا موسوی خواه از مدیران عامل وزارت نفت و سایر نمایندگان وزارتخانه های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، دفاع و سازمان برنامه و بودجه یکشنبه 7 مرداد به میزبانی دفتر هیئت دولت تشکیل شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: