کد خبر: ۳۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۵۴۶
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد الحاق یک تبصره به ماده (3) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین-مصوب 28 اسفند 1373 مجلس شورای اسلامی- موضوع معافیت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی را به هیئت دولت ارائه نمود.

الحاق یک تبصره به قانون معافیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از پرداخت کلیه هزینه‌های دادرسی به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی بنا به نص صریح قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و اموال و داراییهای اختصاصی دارند. از آنجا که دانشگاه‌ها و موسسات مزبور برای حراست از اموال خود درگیر دعاوی عدیده ای هستند و حصول نتیجه در دعاوی مستلزم پرداخت هزینه های دادرسی گزافی می باشد که با توجه به محدودیت بودجه پرداخت آن از توان آنها خارج می باشد و مشکلات مذکور بعضا باعث انصراف دانشگاه‌ها از اقامه دعوا ایجاد وقفه در روند دادرسی و یا حتی در مواردی خروج اراضی مذکور از تصرف و مالکیت دانشگاه‌ها شده است. به همین جهت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخواست نموده با هدف تضمین حداکثری حقوق بیت المال و حفاظت از اموال غیرمنقول دولتی، ماده واحده‌ای را به این قانون اضافه نمایند.

بر اساس ماده واحده پیشنهادی، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و پارکهای علم و فناوری دولتی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی یا سایر مراجع قانونی هستند از پرداخت کلیه هزینه ها اعم از هزینه دادرسی، اجرایی، ثبتی و نیم عشر دعاوی مربوط به اموال غیرمنقول در همه مراحل رسیدگی و در تمامی مراجع قضایی و شبه قضایی معاف می باشند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون