کد خبر: ۳۷۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت، که روز یکشنبه ۳۱ تیر برگزار شد، موضوع بلاکچین و ارز رمزینه و هم چنین پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی مبنی بر همسان سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین با کارکنان پیمانی مورد بررسی قرار گرفت.

تشکیل کارگروهی برای تنظیم‌گری کاربردهای بلاکچین و ارز رمزینه/همسان‌سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین و پیمانی آماده طرح در دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت، که روز یکشنبه 31 تیر به ریاست دکتر انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد، به بررسی مساله بلاکچین و ارز رمزینه و استخراج آن پرداخته شد.

در ابتدای این جلسه دکتر اشتریان، دبیر کمیسیون امور  اجتماعی و دولت الکترونیک به ارائه گزارشی در خصوص بلاکچین و ارز رمزینه و کارکردهای زنجیره بلوکی در فرایندهای اداری پرداخت و نقش دولت را در زنجیره بلوک اطلاعاتی تبیین کرد.

دکتر اشتریان در این ارائه ضمن اشاره به نقش جدید دولت‌ها در گستره اطلاعات گفت: دولت‌ها مسئول بستر سازی اطلاعاتی هستند و فضای تبادل اطلاعات را تنظیم می کنند، نقش جدید دولت‌ها دولت اطلاعاتی است.

وی افزود: مفهوم جدیدی در فضای مجازی به عنوان فناوری «زنجیره بلوکی» (blockchain technology) بوجود آمده که این فناوری شبکه‌ای کامپیوتری است که با مُهر زمانی(digital timestamps) کلیه داده‌ها و تبادلات مالی را در بستر زمان نظارت می‌کند.

دبیر کمیسیون اموراجتماعی و دولت الکترونیک در تشریح این فناوری گفت: این سیستم قابل وارسی بوسیله همگان است و واسطه‌های رسمی همچون شبکه بانکی برای معاملات را حذف می‌کند و رصد و پایش میلیون‌ها کالا در اینترنت اشیاء محقق می‌شود.

وی افزود: این سیستم، یک سیستم مستندسازی برخط توزیع شده (مسامحتاً غیرمتمرکز) است که توسط شبکه‌ی رایانه‌ای نگهداری می‌‌شود و این رایانه‌‌ها از طریق استفاده از روش‌‌های تأییدشده‌ی رمزنگاری، تراکنش‌ها را ثبت و ضبط می‌‌کنند.

اشتریان تاکید کرد: در بلاکچین به جای بهره‌گیری از پایگاه داده‌ها‌ی سنتی (بانک‌ها، دولت‌ها و حسابداران) از یک پایگاه‌ داده‌ی توزیع شده بهره می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در این فناوری سه راه برای افزایش امنیت در زنجیره بلوکی وجود دارد، تصریح کرد: نخست هر بلوک رمز خاص خود و رمز بلوک پیش از خود را دارد؛ ثانیاً کشف رمز با محدودیت زمانی مواجه است و  ثالثاً همه اعضای شبکه یک نسخه از سند را دارند و امکان نظارت و پایش همگانی و لحظه‌ای به داده‌ها و اسناد درون بلوک فراهم است.

دکتر اشتریان تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین کارکردهای این فناوری اطمینان یافتن از ریشه‌ها و هویت‌هاست که می‌تواند در  دولت الکترونیک، ثبت احوال، شناسنامه الکترونیک، کارت ملی و دیگر مدارک رسمی موثر باشد و  زمینه حذف کپی مدارک را فراهم نموده و

به همین سان، اعتبار و صحت سنجی اسناد، ثبت اسناد معاملات، بانکداری، خدمات پرداخت عمومی و دولتی دستاوردهای دیگر آن است.

وی با بیان اینکه در این سیتم نقش عامل سوم رسمی برای تأیید تعاملات و پرداخت‌ها حذف می شود گفت: در بسیاری از معاملات و بویژه در معاملات بین‌المللی طرف سوم و تضمین‌کننده معامله هستند که  این نقش با تکمیل زنجیره‌های حقوقی دیگر در بلاکچین می‌تواند بتدریج کمرنگ و کمرنگ‌تر شود.

دبیر کمیسیون امور  اجتماعی و دولت الکترونیک خاطر نشان کرد: از مخاطرات و هزینه‌هایی که در این معاملات ممکن است پدید آید خطر "هک" شدن یا خطر تخریب «سیستم‌های مرکزی» داده ایست که با فناوری زنجیره بلوکی کاسته می‌شود.

اشتریان با اشاره به سیاست های کشورهای مختلف جهان در برابر این فناوری گفت: سند سیاست های بانک مرکزی ج.ا.ا درباره ارزهای دیجیتال از جمله «بیت کوین» تا پایان نیمه نخست سال آینده تهیه و اعلام می شود.

وی در پایان تاکید کرد: دولت می بایست تکلیف تنظیم گری را مشخص کند و بر همین اساس، مقرر شد در ضمن موافقت با شناسایی استخراج (ماینینگ)  به عنوان صنعت، موضوع به کارگروهی با مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با عضویت نمایندگان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و مرکز ملی فضای مجازی ارجاع شود. هم چنین این کارگروه مسئولیت سایر موضوعات مرتبط از جمله نحوه صدور پروانه استخراج (ماینینگ)، تبادل و دیگر کاربری های مرتبط، تعریف توکن های جدید و دیگر موارد را برعهده دارد و مقررات و دستورالعملهای لازم را برای طی مراحل قانونی به مراجع ذی ربط ارائه نماید.

در ادامه این جلسه همسان سازی حقوق و مزایای کارکنان قرارداد کار معین با کارکنان پیمانی به تصویب رسید و دستورالعمل نحوه اجرای این تصویب نامه به تصویب شورای توسعه مدیریت می رسد.

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک روز یکشنبه 31 تیر 1397 در سالن جلسات دفتر هیئت دولت برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: