کد خبر: 3763
تاریخ انتشار: دوشنبه 2 مهر 1397 - 16:17
جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست وزیر راه و شهرسازی یکشنبه اول مهر ماه ۱۳۹۷ در محل دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

تصویب طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست وزیر راه و شهرسازی وبا حضور رؤسای سازمان های حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی، وزیر نیرو، نمایندگان دستگاه های اجرایی مربوطه و دبیر کمیسیون مذکور یکشنبه اول مهر ماه 1397 در محل دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

بیان مختصری از پیشینه موضوعات مطروحه و شرحی موجز از روند بررسی آن ها در نشست فوق در ادامه تقدیم حضور می گردد. 

 

طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور 

در راستای اجرای بند "ح" ماده (46) قانون برنامه پنج‌ساله ششم کشور -مصوب 1395- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه، طرح نوسازی و بازسازی صنایع را به نحوی که منجر به کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی و افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت پذیری آن ها شود، تدوین و پس از تصویب هیئت وزیران اجرائی نماید. دولت نیز موظف است اقدامات حمایتی و تشویقی و همچنین تأمین تسهیلات اعتباری مورد نیاز را در قالب بودجه سنواتی پیش بینی کند.

 لذا وزارت فوق با تأکید بر ضرورت نوسازی و بازسازی صنایع کشور جهت حفظ و ادامه تولید رقابتی در واحدهای صنعتی و اشاره به تأثیرات موردی و محدود تصویب قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور و قانون بازسازی و نوسازی صنایع نساجی کشور در سال های گذشته و عدم تخصیص منابع لازم و با هدف کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی و افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت پذیری آن ها، برنامه پیشنهادی جهت نوسازی و بازسازی بخش های اولویت دار رشته های مختلف صنعتی، برای اجرا در کل دوره برنامه پنجساله ششم توسعه را ارایه داد.

موضوع مربوطه پس از طرح در جلسات کمیته های تخصصی و فرعی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست و رفع ابهامات موجود و انجام اصلاحات مورد نیاز،‌ پس از تصویب در جلسه اصلی کمیسیون فوق، جهت تصمیم گیری نهایی به جلسه هیئت دولت ارجاع شد.

 

درخواست صدور مجوز تأمین تعداد 10 دستگاه آمبولانس از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

استان خوزستان به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی و نقاط مرزی، پذیرای حجم زیادی از مسافران و کاروان‌های زیارتی از نقاط مختلف کشور می‌باشد. همچنین بخش قابل توجهی از آمار مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای (ضربه های مغزی) و نارسایی های قلبی و عروقی منجر به سکته به دلیل عدم وجود خودروهای امدادی با تجهیزات مناسب در لحظات ارائه خدمات اولیه اورژانسی پیش بیمارستانی و انتقال بیماران و حادثه دیدگان روی می دهد.

براین اساس در راستای ارائه خدمات مطلوب پیش بیمارستانی به هموطنان جنوب برای اولین بار دانشکده علوم پزشکی آبادان با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند، قراردادی جهت تأمین تعداد 10 دستگاه آمبولانس مدل باکسی و با ویژگی های خاص موبایل آی سی یو و ان آی سی یو سیار (Mobile ICU & NICU) با قابلیت استفاده در شرایط اقلیمی آب و هوایی استان به صورت CBU  از کمپانی WAS  منعقد نموده است که به طور کامل تولید و آماده حمل می باشند.

با توجه به نیاز کل کشور به آمبولانس‌های مورد اشاره، ورود آن ها به عنوان نمونه فرصتی برای صنایع آمبولانس سازی داخل کشور است تا ضمن انتقال تکنولوژی و بروزرسانی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات، زمینه افزایش توان داخلی، بومی سازی، اشتغال زایی، جلوگیری از خروج ارز و صرفه اقتصادی فراهم گردد.

لذا در این راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درخواست صدور مجوز تأمین تعداد 10 دستگاه آمبولانس مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارایه نمود.

پس از طرح و بررسی موضوع مورد اشاره در کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست و نیز با توجه به نظر مساعد کمیته فرعی این کمیسیون مبنی بر مجاز بودن ورود و ترخیص آمبولانس های مورد نظر با رعایت قوانین و مقررات مربوطه،‌ درخواست وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست مورد موافقت قرار گرفت و جهت دریافت مجوز نهایی به جلسه هیئت وزیران ارسال شد.

 

تعیین مصادیق  یازده گانه موضوع ضوابط استقرار واحد های صنایع پیشرفته و فعالیت های دانش بنیان به عنوان مصادیق صنایع پیشرفته با فناوری بالا و صنایع خطرپذیر

بر اساس تصویب نامه 15 /09 /1394 هیئت وزیران با موضوع ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت های ‏دانش بنیان، واحدهای صنایع پیشرفته در سرفصل ­های زیر تعیین شده است:

۱- فناوری های زیستی (غذایی، کشاورزی دامی و گیاهی، صنعتی محیط زیست،زیست فناوری مولکولی) ،2- فناوری نانو (محصولات و مواد). 3- اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه ها). 4- الکترونیک، کنترل و سخت افزارهای رایانه­ ای. 5- فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری. 6- تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی. 7- داروهای پیشرفته. ۸- وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی. 9- هوافضا (پرنده­ ها، ماهواره­ ها، موشک­ ها).۱۰- انرژی­ های نو (تجدیدپذیر). 11- محصولات پیشرفته در حوزه های علوم شناختی، گیاهان دارویی و کشاورزی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، آب، خاک و هوا، معدن، فناوری­های دریایی، ساختمان و راهسازی"

طبق تبصره (3) ماده (1) قانون اصلاح مواد (3)، (6) و (24) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی -مصوب 1395-  "دولت می‌تواند از طریق سازمان‌های ‌توسعه‌ای پس از فراخوان عمومی از سوی وزارتخانه یا شرکت مادرتخصصی ذی ‌ربط و احراز عدم تمایل بخش های غیردولتی برای سرمایه‌گذاری بدون مشارکت دولت، در طرح های اقتصادی در مناطق کمترتوسعه‌یافته و یا در صنایع پیشرفته با فناوری بالا و یا صنایع خطرپذیر در کلیه مناطق کشور به سرمایه‌گذاری مشترک با بخش های غیردولتی اقدام کند.

در صورتی که پس از اعلان فراخوان عمومی محرز شود که بخش های غیردولتی تمایلی به سرمایه‌گذاری در طرحهای مورد نظر را به هر میزان ندارند، سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند نسبت به سرمایه‌گذاری در طرح مورد نظر تا صددرصد (۱۰۰%) اقدام کنند. هیأت وزیران موظف است مشخصات طرحهای موضوع این تبصره را که قبل از فراخوان عمومی توسط وزارتخانه ذی‌ربط پیشنهاد می‌شود حداکثر ظرف مدت چهل و پنج روز به تصویب برساند.

مصادیق صنایع پیشرفته با فناوری بالا و صنایع خطرپذیر به موجب آیین‌نامه‌ای تعیین می‌شود که ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارتخانه‌های «امور اقتصادی و دارایی» و «صنعت، معدن و تجارت» تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای حکم فوق الذکر، پیشنهاد یاد شده را که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم شده را برای سیر مراحل تصمیم گیری به هیئت وزیران ارائه کرد.

موضوع فوق پس از بررسی در جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مربوطه،‌در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست به تصویب رسید و جهت اخذ تصمیم نهایی به هیئت دولت ارجاع شد.

 

پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درخصوص تأمین مالی اجاره و انتقال راه آهن محور جوین - اسفراین – بجنورد

وزارت راه و شهرسازی به استناد قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور – مصوب سال 1366- و آیین نامه اجرایی آن -مصوب سال 1394- با استفاده از تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی و به منظور توسعه شبکه ریلی کشور (اتصال مرکز استان خراسان شمالی به شبکه سراسری کشور) تفاهم‌نامه‌ای با گروه سرمایه‌گذاری ریلی خراسان شمالی (متشکل از شرکت های اس‌دی‌ام، توسار، تیراژ، متاراه و ویسا) برای مشارکت در تأمین مالی، مطالعه، ساخت، اجاره و انتقال (BLT) راه آهن محور جوین - اسفراین- بجنورد به طول حدود 160 کیلومتر که از مصوبات سفر استانی رییس جمهور به استان خراسان شمالی در سال 1394 بوده است منعقد و به منظور تسریع در ابلاغ قرارداد مشارکت و آغاز عملیات اجرایی پروژه، درخواست طرح موضوع و تصویب متن پیشنهادی را در هیئت وزیران با اولویت ارائه نموده است.

موضوع فوق پس از بررسی در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، ‌صنعت و محیط زیست و کسب موافقت نهایی نمایندگان و کارشناسان دستگاه های اجرایی مربوطه،‌ جهت تصویب نهایی به هیئت وزیران ارسال شد.

 

گفتنی است جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی،‌ صنعت و محیط زیست با محوریت بررسی موضوعات چندگانه به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و با حضور عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، رضا اردکانیان وزیر نیرو و نمایندگان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه وشهرسازی، ‌بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ سازمان برنامه و بودجه، معاونت برنامه ریزی و راهبردی رییس جمهور و اتاق بازرگانی، ‌صنایع،‌ معادن و کشاورزی ایران یکشنبه اول مهر ماه 1397 در محل دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف