کد خبر: ۳۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۴۸۶
وزارت امور خارجه درخواست خود را برای خرید ساختمان دفتر سفارت ایران در کلمبو کشور سریلانکا به هیئت دولت ارائه نمود.

درخواست وزارت امور خارجه برای مجوز خرید ساختمان دفتر سفارت ایران در سریلانکا

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت امورخارجه در نظر دارد ساختمان مناسبی را از محل مطالبات ایران از دولت سریلانکا به نام دولت جمهوری اسلامی ایران و با حق بهره برداری این وزارتخانه خریداری نماید.

گفتنی است، ساختمان دفتر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کلمبو کشور سریلانکا، استیجاری بوده و ماهیانه مبلغ قابل توجهی بابت اجاره بهای آن پرداخت می گردد، این در حالی است که قیمت مسکن در کشور سریلانکا به طور مستمر افزایش می یابد و خرید ساختمان، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مربوط، در دراز مدت از نظر اقتصادی برای دولت جمهوری اسلامی ایران سودمند خواهد بود. از سوی دیگر، برابر اعلام سفارت کشورمان درکلمبو، دولت سریلانکا موافقت نموده ساختمان مورد نظر سفارت را با شرایط مالکیت تام (مالکیت عرصه و اعیان) به دولت جمهوری اسلامی ایران منتقل نماید و ثمن معامله از محل مطالبات دولت جمهوری اسلامی ایران به این کشور تامین گردد.

با توجه به موارد بالا، وزارت امور خارجه درخواست نموده، موضوع از طرق معمول قانونی پیگیری و مجوز لازم برای خرید ساختمان صادر گردد.

جوابیه دفتر هیئت دولت:

مطابق ماده (28) ضوابط اجرایی بودجه سال 1397 کل کشور، احداث و خرید ساختمان های جدید اداری توسط دستگاه های اجرایی جز در برخی موارد مستثنا شده،‌ ممنوع است. درعین حال حکم تبصره (1) ماده یادشده، سایر موارد استثنا از حکم ممنوعیت یاد شده را منوط به پیشنهاد دستگاه اجرایی و موافقت کارگروه ساماندهی فضاها و ساختمان های اداری و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و تصویب هیئت وزیران نموده است. لذا با توجه به اینکه موضوع ما نحن فیه مشمول مستثنیات صدر ماده مذکور نبوده و اطلاق آن نیز خرید ملک در خارج از کشور را در برمی گیرد، خواهشمند است در راستای رعایت ترتیبات قانونی مندرج در تبصره (1) ماده یاد شده، موافقت کارگروه مذکور و تاییدیه سازمان برنامه و بودجه کشور، اخذ و با رعایت ماده (22) آیین نامه داخلی هیئت دولت ارایه شود.

 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون