کد خبر: ۳۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد پیشنهاد : ۵۵۲۹۳
در راستای اجرای بند الف ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سند راهبردی توسعه گردشگری را در چهارچوب قوانین مربوطه با رویکرد استفاده حداکثری از بخش خصوصی جهت تصویب هیئت وزیران ارایه نموده است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سند راهبردی توسعه گردشگری را تدوین کرد

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس تکلیف خود برابر با ارائه سند راهبردی توسعه گردشگری تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه ششم توسعه، این سند را تدوین و برای تصویب هیئت وزیران ارائه کرده است.

این سند که با چشم انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی برای اتخاذ رویکردی بین بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری تنظیم شده با همکاری دستگاه های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی به نگارش در آمده است.

سند پیشنهادی بر عناصر موثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه مهم فرهنگی-اقتصادی، زیرساخت های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی و دیگر موارد تمرکز دارد.

مشخص نمودن خطوط کلان سیاستی براساس گلوگاه های اصلی حوزه گردشگری کشور و در راستای ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری و پیاده سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با رویکرد افزایش بهره وری و توسعه و همچنین دستیابی به شاخص های رقابت پذیری سفر و گردشگری (توانمند سازی محیط، سیاست های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) از دیگر ویژگی های سند پیشنهادی شده است. در نگارش سند راهبردی توسعه گردشگری مدل سیاستگذاری فرایندی مورد استفاده قرار گرفته است. توجه به جامع نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست محیطی تا شبکه گردشگری، توجه قابل تحسین به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال اخیر و... از مزیت های سند پیشنهادی است.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون