کد خبر: 36
تاریخ انتشار: يکشنبه 22 فروردين 1395 - 17:22
وزیر امور خارجه
محمد جواد ظریف

زندگی‌نامه

 

محمد جواد ظریف در سال 1338 در شهر تهران دیده به جهان گشود. مادرش دختر مرحوم حاج میرزا علی نقی کاشانی از تجار بزرگ تهران و پدرایشان از تجار به‌نام اصفهان بود. در شش سالگی، چند ماهی در اصفهان زندگی کرد و در دبستان کار مشغول تحصیل شد اما خیلی زود به تهران بازگشت و با آغاز سال تحصیلی بعد به دبستان علوی رفت وی دانش آموخته دبستان و دبیرستان علوی تهران است. ظریف در سال 1355 با ویزای دانشجویی به آمریکا رفت .

 

سوابق تحصیلی

 

دبستان و دبیرستان علوی تهران، از سال 1345 تا 1355

دیپلم کالج مقدماتی درو سانفرانسیسکو، از سال 1355 تا 1356

کارشناسی روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو، از سال 1356 تا 1360

کارشناسی ارشد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفراسیسکو،از سال 1361 تا 1362

کارشناسی ارشد مطالعات بین المللی دانشگاه دنور، از سال 1362 تا 1363

دکتری مطالعات بین المللی دانشگاه دنور، از سال 1363 تا 1367

 

ایشان همچنین عضو هیات علمی و استاد مدعو دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه و گروه عمومی دانشگاه تهران بوده است و در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در حوزه‌های دیپلماسی در سازمان‌های بین‌المللی و موضوعات جهانی، حل و فصل اختلافات در سازمان ملل متحد، امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی، مبانی حقوق بشر، حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی، حقوق بشر و سیاست جهانی تدریس کرده است.

ظریف تالیفات متعددی در حوزه سیاست خارجی، حقوق و روابط بین‌الملل به زبان‌های فارسی و انگلیسی دارد.

 

سوابق اجرایی

ایشان سال‌های 1357 تا 1359 مشاور سرکنسولگری ایران در سانفرانسیسکو بود. پس از آن تا سال1361 مشاور سیاسی، رایزنی و کارداری نمایندگی ایران در سازمان ملل را تجربه کرده است. ظریف هم‌چنین سال‌های 1367 و 1368 مشاور علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه وقت بوده است.

وی سال 1368 تا 1371 سفیر و معاون نماینده دایم نمایندگی در سازمان ملل شد و با پایان ماموریتش در سازمان ملل، 10 سال معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت. و از 1381 تا 1386 برای بار دوم به عنوان سفیر ایران مسوولیت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل را پذیرفت و به نیویورک اعزام شد.

ظریف پس از بازگشت تا سال 1389 دستیار ارشد وزیر امور خارجه بود. پس از آن به دانشگاه آزاد رفت و معاونت بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفت.

وی سال 1371 رییس کمیته حقوقی مجمع عمومی چهل و هفتم سازمان ملل متحد در نیویورک بود و سال 1372 ریاست کمیته نگارش اجلاس آسیایی حقوق بشر را در بانکوک برعهده داشت. در اجلاس افتتاحیه کنگره حقوق بین الملل ملل متحد در نیویورک رییس بود. او هم‌چنین ریاست اجلاس‌ها و نشست‌های متعددی مانند کمیته حقوقی مشورتی آسیایی - آافریقایی، کمیته سیاسی هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران، نشست کارشناسان ارشد هشتمین اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران، کمیته کارشناسان اعتمادسازی، کمیته سیاسی دوازدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها در دوربان، سمپوزیوم اسلامی گفت‌وگوی تمدن‌ها، کمیسیون خلع سلاح ملل متحد، کنفرانس آسیایی نژادپرستی و تبعیض نژادی، کمیته متخصصان گفت‌وگوی تمدن‌ها در جده، کمیسیون فرهنگی یونسکو در نیویورک را برعهده داشته است. وی از 1382 تا 1384 معاون مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود.

- محمد جواد ظریف مرداد سال 1392 به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارت امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا (اخذ شده: 281 - موافق: 232 رای - مخالف: 36 رأی - ممتنع: 13 رأی) از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر امور خارجه مشغول به فعالیت شد.

با معرفی مجدد ایشان به مجلس شورای اسلامی توسط رییس جمهور به عنوان گزینه دولت دوازدهم برای تصدی وزارتخانه امور خارجه ، با کسب اکثریت آرا (از مجموع 288 رای اخذ شده: - موافق: 236 رای - مخالف: 26 رأی - ممتنع: 26 رأی) از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر امور خارجه مشغول به فعالیت شد.

متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف خوانساری

با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1396.5.29 مجلس شورای اسلامی، جناب‌عالی به سمت «وزیر امور خارجه» منصوب می‌شوید تا با به‌کارگیری همه استعداد و صلاحیت خویش و استفاده از مدیران شایسته، در پیشبرد برنامه دولت دوازدهم و اولویت‌ها و مأموریت‌های ابلاغی رییس جمهور اقدام نمایید.

امید است با اتکال به خداوند متعال، در هماهنگی با هیأت محترم وزیران و با حرکت در مسیر اعتدال و رعایت کامل «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» در انجام شایسته وظایف قانونی و تحقق اهداف «آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت» و خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

 
 
 
 
 
 
downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف