کد خبر: ۳۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
نوع مصوبه : تصویب نامه
تاریخ تصویب : ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
شماره مصوبه : ۵۴۹۶۳/۲۹۹۰۶
هیئت‌ وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و در اجرای مواد (59)، (61) و (62) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران – مصوب 1395- آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را تصویب کرد.
تصویب آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، براساس این تصویب نامه بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، مناطقی از شهر که در سالیان گذشته عناصر متشکله آن اعم از تأسیسات روبنایی و زیربنایی، ابنیه، مستحدثات، خیابان‌ها و دسترسی‌ها دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده و ساکنان آن از مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رنج می‌برند. نقشه محدوده بافت فرسوده و ناکارآمد شهری براساس شاخص‌های مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران توسط وزارت راه و شهرسازی (شرکت بازآفرینی شهری ایران) و یا شهرداری‌ها تهیه و به تصویب کمیسیون‌های موضوع ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 1351- و یا ستادهای بازآفرینی شهری پایدار استان و در مورد کلانشهرها به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسیده و یا می‌رسد.تعریف گردیده است.

همچنین طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار (طرح‌ها و برنامه‌های احیا، بهسازی و نوسازی): طرح ها و برنامه‌هایی که در چهارچوب طرح‌های توسعه شهری (اعم از جامع و تفصیلی) در محدوده محلات هدف برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری و در محلات دارای بافت‌های فرسوده میانی، سکونت گاه‌های غیررسمی، محدوده‌های تاریخی نیازمند احیا، بهسازی و نوسازی، پهنه‌های شهری با پیشینه روستایی و پهنه‌های دارای کاربری ناسازگار با کاربری‌های شهری به منظور بهبود پایداری کالبدی، اقتصادی و اجتماعی این بافت‌ها با رعایت اصول شهرسازی، فنی و معماری و در بردارنده ارزیابی مالی و اقتصادی تهیه می‌شوند و به تأیید ستادهای بازآفرینی شهری پایدار استان می رسند.

براساس ماده (2) این آیین نامه، طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار در مقیاس محلات هدف، چهار مأموریت اصلی شامل ارتقای کیفی فضاهای عمومی و زیرساخت‌های محلات، توسعه و تجهیز خدمات روبنایی، بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن و توان افزایی اجتماعی، اقتصادی، نهادی ساکنین محله را مورد توجه قرار میدهند. طرح‌ها و برنامه‌های مذکور توسط شرکت و یا شهرداری مربوط تهیه و پس از تأیید ستادهای بازآفرینی شهری پایدار در صورت مغایرت با طرح‌های جامع و تفصیلی شهر، برای تصویب به کمیسیون‌های موضوع ماده (5) قانون تأسیس شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارسال می‌شود.

براساس تبصره (2) ماده (5) این آیین نامه، تأمین سی درصد (30%) از منابع مالی مورد نیاز برای تعریض معابر، اصلاح هندسی، تأمین فضای سبز جدید، جمع‌آوری و دفع آب‌های سطحی و آزادسازی اراضی برای موارد ذکر شده در طرح ها و برنامه‌های بازآفرینی شهری پایدار بر عهده شهرداری‌ها و هفتاد درصد (70%) بر عهده دولت است. در صورت تأمین اعتبار این بخش از منابع مورد نیاز توسط شهرداری‌ها، مابقی منابع مورد نیاز متناسب و همزمان از محل اعتبارات مصوب مربوط توسط دولت تأمین می‌شود.

ضمن اینکه براساس ماده (9)، به منظور تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ، حسب درخواست وزارت راه و شهرسازی ،کلیه وزارتخانه‏ها، مؤسسات دولتی و شرکت‏های دولتی که (100) درصد سهام آنها متعلق به دولت است مکلفند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

همچنین میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول طرح ها و برنامه‌های موضوع این تصویب نامه براساس تصویب نامه شماره 90453/ت51166هـ مورخ 8/8/1393 به ترتیب در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده پانصد میلیون (000ر000ر500) ریال و دویست میلیون (000ر000ر200) ریال و در سایر شهرها چهارصد میلیون (000ر000ر400) و یکصد و پنجاه میلیون (000ر000ر150) ریال تعیین می شود.

 
 
 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
جلسات کمیسیون