کد خبر: ۳۵۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - چهارشنبه نهم خرداد 1397
هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت­ الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­ جمهوری، آیین­ نامه ساماندهی کالا در بازارچه­ های غیررسمی موقت مرزی و آیین ­نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی را اصلاح و با پرداخت تسهیلات بانکی برای نوسازی و جایگزینی خودروهای تجاری فرسوده موافقت کرد.

** آیین­ نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی اصلاح شد

به گزارش« پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، به موجب این اصلاحیه، استانداری­ های مشمول این آیین نامه می‌توانند پس از تأمین زیرساخت های لازم، نسبت به جابجایی بازارچه­ های مصوب در آیین ­نامه در محدوده شهرستان­ های ذی­ربط اقدام نمایند.

همچنین کوله ­برانی که تا قبل از ابلاغ این تصویب­نامه دارای سه سال اقامت در روستاهای حدفاصل در فاصله حداکثر (20) کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان­ های آذربایجات غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر (50) کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند، می­ توانند برای واردات اقلام تعیین شده از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ 7 میلیون ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول حداکثر تا سقف 28 میلیون ریال بهره­ مند گردند.

سقف کلی میزان تخفیف یاد شده حداکثر 42 هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده تخصیص می­ یابد.

عمده ­فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری کالاهای وارداتی از شهرستان ­های مشمول این آیین­ نامه به سایر نقاط استان مربوط و کشور ممنوع می­ باشد و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به شناسایی و کنترل محورهای خروج کالا از شهرستان­ های مشمول اقدام نماید.

** موافقت دولت با اصلاح آیین ­نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی

همچنین با تصویب هیئت وزیران، آیین ­نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از 500 تن (لنج تجاری) و ساماندهی و نوسازی آنها اصلاح شد.

این شناورهای دریایی در صورت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بودن ملوانان شاغل در آن شناور، مجازند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف 150 میلیون ریال از معافیت ملوانی شامل معافیت از پرداخت حقوق ورودی و سایر وجوهی که به موجب قانون و مقررات، گمرک مسئول وصول آن است، استفاده نمایند.

حمل کالا از مبدأ بنادر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان به گمرکات مجاز به اعمال مقررات ملوانی صرفاً در خصوص شناورهای دریایی سنتی زیر 500 تن مشمول تخفیف مجموع سود بازرگانی به میزان 20 درصد می­باشند. مزایا و تسهیلات این آیین­ نامه شامل شناروهای با ظرفیت کمتر از (500) تن که تاریخ گواهینامه ثبت موقت آنها قبل از تاریخ لازم ­الاجرا شدن این آیین­ نامه به تأیید سازمان بنادر و دریانوردی رسیده باشد، می­ گردد.

دولت همچنین مالکان شناورها را موظف کرد طبق برنامه زمان­بندی اعلامی از سوی کمیته متشکل از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت نفت، نسبت به نصب سامانه فنی ردیاب برای کنترل مصرف سوخت بر مبنای مسافت طی شده و نظارت بر ترددهای دریایی اقدام نمایند.

** پرداخت تسهیلات بانکی برای نوسازی و جایگزینی خودروهای تجاری فرسوده

هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر پرداخت تسهیلات بانکی برای نوسازی و جایگزینی خودروهای تجاری فرسوده موافقت کرد.

به موجب این تصمیم، سیستم بانکی مجاز است طی سال­های 1397، 1398 و 1399 به ترتیب مبالغ 60 هزار، 70 هزار و 80 هزار میلیارد ریال منابع جهت خرید خودروهای تجاری داخلی حداقل به میزان 30 درصد قیمت تحویلی به متقاضیان معرفی شده از سوی خودروسازان داخلی و بازپرداخت تسهیلات حداکثر طی 5 سال اعطا نماید.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: