کد خبر: ۳۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
باتوجه به طولانی بودن روال استقرار صنایع کوچک و متوسط و منوط نمودن امکان ایجاد آن ها به فرآیندهای زمان بر استعلام های متعدد، سبب بروز اصطکاک در روند تولید و اشتغال و بی انگیزه شدن صاحبان سرمایه می شود. به منظور تسهیل این روند، وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست اصلاح موضوع "عدم الزام به اخذ مجوز موردی از ادارات کل حفاظت محیط زیست" برای متقاضیان استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور را به هیئت وزیران ارایه نموده است.

عدم الزام به اخذ مجوز موردی از ادارات کل حفاظت محیط زیست برای متقاضیان استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی کشوربه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» ایجاد اشتغال پایدار برای جامعه جویای کار کشور همواره یکی از دغدغه های دولت دوازدهم بوده است که یکی از عمده ترین مواضع آن از محمل صنایع کوچک و متوسط محقق می شود. زمان بربودن روال استقرار صنایع به ویژه صنایع کوچک و منوط نمودن امکان ایجاد آن ها به فرآیندهای زمان بر استعلام های متعدد، سبب بروز اصطکاک در روند تولید و اشتغال و بی انگیزه شدن صاحبان سرمایه می شود. این موضوع در شهرک ها و نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت که مصوبات ایجاد، مکان یابی، تخصیص اراضی، زون بندی، ضوابط استقرار صنایع، ارزیابی زیست محیطی و ... را قبلاً به تأیید دستگاه ها و متولیان امور مربوطه رسانده است عموماً غیرضروری بوده و بر ازدیاد بروکراسی های اداری دامن می زند. از طرفی طبق ماده (4) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولید، احداث هر نوع واحد تولیدی وصنعتی به استثنای صنایع رده (7) در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی، مشروط به اینکه شهرک دارای زون بندی استقرار واحدهای صنعتی، فضای سبز وتصفیه خانه باشد، بلامانع است. لذا به منظور تسهیل تولید و اشتغال و رفع موانع آن و تسریع در استقرار و ایجاد صنایع کوچک و متوسط در شهرک ها و نواحی صنعتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت از هیئت وزیران درخواست نموده است تا موضوع "عدم الزام به اخذ مجوز موردی از ادارات کل حفاظت محیط زیست" برای متقاضیان استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در پیشنهاد آیین نامه اجرایی ماده (2) و یا تبصره ذیل ماده (14) قانون هوای پاک به شرح ذیل درج شود:

"اخذ مجوز موردی از ادارات کل حفاظت محیط زیست به جز صنایع بزرگ برای متقاضیان استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی الزام نداشته و سیاست های مزبور از طریق بررسی رعایت ملاحظات و ضوابط و حدود مجاز اعمال می شود."نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: