کد خبر: ۳۵۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
یکی از فعالیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه زمین شناسی و اکتشاف مواد معدنی، پتانسیل یابی و شناسایی ژئوپارک ها در کشور است که اکنون در برنامه بین المللی علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو قرار دارد. لذا با توجه به لزوم حرکت منظم کشور در مقوله ژئوپارک ها، پیشنهادی براساس ماده (22) آیین نامه داخلی هیئت وزیران، جهت طی مراحل بررسی و تصویب به هیئت دولت ارایه شده است.

ارسال پرونده ژئوپارک های کشور به شورای عالی جهانی یونسکوبه گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، عهده دار تولید اطلاعات پایه علوم زمین و انجام بررسی های زمین شناسی و اکتشاف مواد معدنی است که نقشی بسزا در فعالیت های زیربنایی و اقتصادی کشور دارد.

یکی از این فعالیت ها، پتانسیل یابی و شناسایی ژئوپارک ها در کشور است که درحال حاضر در برنامه بین المللی علوم زمین و ژئوپارک های سازمان علمی، فرهنگی، هنری ملل متحد (یونسکو) قرار گرفته است و نقش سازمان های زمین شناسی در این مقوله که شاخه نوینی از گردشگری به شمار می رود، کلیدی و با اهمیت است. لازم به توضیح است که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی طی دو دهه اخیر مطالعات وسیعی در بحث توریسم و ژئوپارک در کشور به انجام رسانده و اکنون نیز هدایتگر این موضوع در کشور است.

لذا با توجه به لزوم حرکت منظم کشور در مقوله ژئوپارک ها و پرهیز از دوباره کاری ها و حرکت در مسیر درست فعالیتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست نموده است پیشنهاد زیر براساس ماده (22) آیین نامه داخلی هیئت دولت در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست بررسی و پس از طی مراحل تصویب به این وزارتخانه ابلاغ شود:

"سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وظیفه «پتانسیل یابی، شناسایی، مستندسازی و نظارت برامور مربوط به ژئوپارک ها» در کشور را برعهده دارد.

ارسال پرونده به شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو جهت ثبت جهانی نیز با تایید مدارک توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور صورت خواهد پذیرفت."


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: