کد خبر: ۳۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
صفحه اول >> صفحه نخست >> عمومی
جلسه هیئت دولت - چهارشنبه دوم خرداد 1397
هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت ­الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری، به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای مربوط به آیین­ نامه­ های قانون بودجه سال 1397 کل کشور پرداخت.

** بررسی و تصویب تعدادی از آیین­ نامه ­های قانون بودجه سال 1397 کل کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت »،هیئت وزیران در جلسه امروز خود به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای مربوط به آیین­ نامه­ های قانون بودجه سال 1397 کل کشور پرداخت.

براساس یکی از آیین ­نامه­ های یاد شده، خرید تجهیزات تخصصی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی تولید خارج از کشور الزاماً باید با احراز نداشتن مشابه داخلی صورت گیرد.

همچنین مؤسسات متقاضی باید حداکثر تا پایان خرداد سال 1397 میزان تسهیلات پیشنهادی خود برای خرید تجهیزات تخصصی و به‌روزرسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها را با معرفی اموال دولتی در اختیار خود با قابلیت توثیق و به‌منظور تضمین بازپرداخت تسهیلات به وزارتخانه‌ و سازمان ذیربط اعلام نمایند.

سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف است حداکثر یک ماه پس از دریافت فهرست نهایی مورد توافق وزارتخانه‌ها و سازمان‌ ذیربط و دانشگاه آزاد اسلامی جهت دریافت تسهیلات را در سقف 40 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام و بانک مرکزی حداکثر ظرف مدت یک‌ماه دستورالعمل مربوطه متضمن تعیین نرخ سود، دوران تأمین مالی و سایر شرایط تسهیلات را تعیین و به بانک‌های عامل ابلاغ نماید.

** هیئت وزیران همچنین به منظور تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله به 46 هزار هکتار اراضی دشت سیستان، آیین­ نامه اجرایی مربوط به آن را به تصویب رساند.

به موجب این آیین­ نامه، مبلغ 350 میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام‌نامه آن صندوق برای تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله در سطح (46) هزار هکتار اراضی سیستان، به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو اختصاص می­یابد.

** تصمیمات دولت درخصوص ساماندهی پرداخت صورتحساب­ های الکترونیک

هیئت وزیران با توجه به ضرورت تدوین مقررات لازم در حوزه پرداخت­ های الکترونیک، بانک مرکزی را موظف کرد چارچوب­ ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک، و پرداخت ­های مبتنی بر انواع فناوری­ ها را با رعایت مفاد این تصویب­ نامه و قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از ابلاغ این مصوبه تدوین و ابلاغ نماید.

همچنین بانک­ ها و شرکت­ های ارایه دهنده خدمات پرداخت (psp) موظف شدند دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت­ های خدمات فناوری مالی (فنم­ها) که دارای مجوز از صنف مربوط می­ باشند را فراهم آورند.

بانک مرکزی نیز موظف شد در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک صرفاً از منظر سیاست گذاری و اعمال استانداردهای بانکی پرداخت نسبت به تنظیم­ گری اقدام نماید.

هیئت وزیران همچنین به منظور گسترش نوآوری در حوزه فناوری­ های پرداخت الکترونیک، بانک مرکزی را موظف کرد در حوزه ­های نوآورانه­ ای که در آن مقررات­ گذاری نشده است، نسبت به ایجاد «محیط کنترل نوآورانه» (sandbox) با زیرساخت ­های مورد نیاز بانکی پرداختی اقدام نماید.

دولت همچنین مقرر کرد محاسبه هزینه استفاده از خدمات اپراتورهای تلفن همراه در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک مطابق با تعرفه­ های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت پذیرد و اپراتورهای ارتباطی مجاز به محاسبه و دریافت هزینه استفاده از خدمات به ازای هر تراکنش خازج از تعرفه­ های مصوب کمیسیون یاد شده نمی­ باشند.

** موافقت دولت با اختصاص 20 میلیارد ریال به شرکت سهامی آب منطقه ­ای مازندران

با تصویب هیئت وزیران، مبلغ 20 میلیارد ریال به منظور جبران کاهش درآمد ناشی از حذف آب بهای دریافتی از کشاورزان در حوزه آبریز هراز به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه­ ای مازندران) اختصاص یافت.

** اختصاص بیش از 200 میلیون دلار برای احداث پل ریلی و تأسیسات مرزی رودخانه اترک

دولت با اختصاص مبلغ 224 میلیون و 271 هزار و 717 دلار به وزارت راه و شهرسازی جهت پرداخت حق­ السهم جمهوری اسلامی ایران بابت هزینه احداث پل ریلی و تأسیسات مربوطه مرزی روی رودخانه اترک به دولت ترکمنستان موافقت کرد.

** درخواست دولت از مجلس برای ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت»

هیئت وزیران از مجلس شورای اسلامی خواست تا ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» را در دستور کار خود قرار دهد.
 
 
 
 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: